DİKKAT! ANAYASAYA UYMAK SUÇTUR.

 

Görsel

LAİKLİK NEDİR?

Sorunun yanıtı için okul bilgilerimizi tazelersek “Din işlerinin devlet işlerinden ayrılması!” demek yanlış olmaz. Ancak, doğru olmakla birlikte yeterli de sayamayız bu tanımı. Özdemir İnce bugünkü Aydınlık’taki köşesinde Hızır gibi yetişmiş çoğu zaman olduğu gibi.

Laiklik de başka birçok kavram gibi yozlaştırılmakta ve gerçek anlamından saptırılmaktadır günümüzde! Örneğin “esnek laiklik” dendiğini işitir olduk son zamanlarda. Laiklik kavramının henüz tümden ortadan kaldırılması üzerinden tartışmaya girilemediği için özünü yok edip sözünü koruma cinliğinin ürünüdür böylesi tanımlar.

Özdemir İnce, laikliği şu şekilde tanımlıyor. “Bireyi ve toplumu dinsel etkilerden korumak!” Çok daha Jakobence ama bir o kadar da doğru bir tanımlamadır. Diğer yandan bu tanım laiklik kavramını ortadan kaldırmaya kararlı olanların hiç de benimsemeyeceği türdendir.

Laiklik çağdaş bir toplumsal yapının temel taşı olarak Anayasa ile düzenlenen ve güvence altına alınan bir olmazsa olmazdır! Türkiye’de delik deşik edilmek istense de Anayasa yerli yerinde ve bununla bağlantılı olarak da yüksek mahkemenin içtihada eşdeğer kararları da geçerliliğini korumaktadır!

Sözü Ege Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof Dr Rennan Pekünlü’ye getirmek istiyorum. Anayasa’nın buyruğu ve anayasa mahkemesi kararlarıyla güvence altında olması gereken laiklik ilkesine uygun davranan ve bu davranışlarını bir bilimci titizliğiyle yaşama geçiren Pekünlü bu nedenle soruşturulmuş ve kovuşturulmuştur. Yerel mahkeme Pekünlü’yü Anayasa’ya uygun davrandığı için ödüllendirmiştir! Hürriyeti bağlayıcı cezanın Yargıtay’ca onandığını üzülerek ama biraz da umarak öğrenmiş bulunuyoruz.

Pekünlü hoca böyle durumlardan etkilenecek ve yolundan dönecek bir adam değildir. Davranışının sonucu bu olmaması gerekse de Türkiye’de hukuktan çok parmak hesabının geçerli olduğunun bilincindedir. Başına gelen yalnız bırakılışının sonucudur.

Bu nedenle geçmiş olsun dileklerimizi Pekünlü hocaya değil de ülkemize ve özellikle de akademiyaya iletmek uygun olur!

Ülkesinin dirlik ve düzeninin temel taşı olan Anayasa’ya uyduğu için cezalandırılmış olması bir parçası olduğu toplum ve üniversite için de bir utanç gerekçesidir.

Bir vatandaş olarak aklıma takılan soruyu paylaşmalıyım! Yasaya ve kurlarla uyduğum için ödül ve övgü beklemiyorum ama cezalandırılır mıyım? Asıl sorun da bir ülkede, bir insanın aklına böyle bir soru takılmasıdır.

Akademiyanın sessizliği saygınlığını aşındırıyor…

Ceyhun BALCI, 25.07.2013

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s