ÜÇ TIBBİYELİ

ÜÇ TIBBİYELİ

 

Bu hafta köşemize üç “Tıbbiyeli”yi konuk ediyoruz.

 

Konuklarımızın ilki Prof Dr Coşkun ÖZDEMİR!  Şanlıurfa 1929 doğumlu. Nöroloji uzmanı. Sayısız meslektaşımızın hocası. Farklı deyişle hocaların hocası! Bir yandan hocalık yapmayı sürdürürken diğer yandan aydın ihanetine uğrayan ülkesinde aydın olabilmeyi ve çevresine ışık saçabilmeyi başarabiliyor. Coşkun Özdemir hoca nörolojinin önemli alanlarından kas hastalıkları konusunda yetkinleşmiş. Günümüzdeki baş döndürücü gelişmelere karşın ne yazık ki tıp kas hastalıklarının köktenci tedavisini henüz bulabilmiş değil.

 

Buna karşılık bu umarsız hastalığa yakalananlara hiç bir şey yapılamıyor da denilemez. İyi bakım koşulları sağlanarak, hastalar ve hasta yakınları bilinçlendirilerek sağkalım süresi olabildiğince uzatılabiliyor. Böylelikle, her geçen gün engelli olma yolunda ilerleyen hastaların toplumsal yaşama katılması da sağlanabilmiş oluyor!

 

Coşkun Özdemir 1978’de kuruluşuna öncülük ettiği Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER) aracılığıyla hastalara ve yakınlarına hizmeti bir başka koldan da sürdürmüş. Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına dernek olduğu onaylanan böyle bir kuruma yine kamunun sahip çıkması, yardımcı olması ve hiç olmazsa gölge etmemesi beklenmez mi?

 

Bu soruya evet yanıtı verememek başlı başına acı verici bir durum!  Ne ilginçtir ki; geçmiş dönemlerde belediyelerin esirgemediği destek son yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi kösteğine dönüşmüş durumda.

 

Geçtiğimiz günlerde olimpiyat serüveni yaşamış olan İstanbul’un belediyesi bu düzenlemeye gösterdiği ilginin pek azını bile KASDER’e gösteremiyor. Başka deyişle, olimpiyat evsahipliğine heveslenmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi KASDER’i Yeşilköy’de kullanmakta olduğu belediyeye ait yapıdan çıkartıp sokağa terk etmeyi düşünmekte sakınca görmüyor.

 

Olay İstanbul’da yaşansa da, Türkiye’deki sayıları 100 bin dolayında olan kas hastaları ülkenin her köşesinde yaşamakta. İzmir’de de şubesi olan derneğin İzmir’deki kas hastalarına kol, kanat germe konusundaki duyarlılığının yakın tanığıyız.  Bu nedenle, KASDER’in başına gelenlerden kentimizde yaşayan hasta, hasta yakını ve kentlilerin haberdar olmasında yarar var düşüncesinden yola çıkarak bu kabul edilemez durumu paylaşmış oluyoruz!

 

 

 

 

Köşemizin bu haftaki ikinci konuğu kentimizden. İzmir Tabip Odası üyesi Prof Dr Süleymen KAYNAK! Süleyman KAYNAK hocamızın sıradışı etkinliği dolayısı ile önemli bir olguya değineceğiz! Süleyman Kaynak hoca da ışığını ve ilgisini hekimliğin ötesine taşıyanlardan. Bir şekilde karşısına çıkan fırsatı değerlendirmekten kaçınmayan, “benim görevim değil” demeyenlerden.

 

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Avam Kamarası’na konuk olan Dr. Süleyman Kaynak Türkiye’de yaşama geçirilen Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı farklı bir bakış açısıyla irdelemiş. Bugüne dek uygulayıcılarının tek yanlı güzellemelerine konu olan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile ilgili olarak yine uygulayıcılarının kaleme aldığı olumlayıcı yazıların dünyanın saygın dergilerinde yer bulduğunu düşündüğümüzde sürecin tek taraflı bir propaganda bombardımanına dönüştüğünü söylemek abartılı bir saptama olmayacaktır.

 

Her ne kadar, Türkiye’de sağlıkta dönüşüm ile birlikte nicelik patlaması yaşandığı sayısal değerlerle ortaya konmuş olsa da, her bir Türk yurttaşının yılda 8.2 kez hekime başvurduğu bilinse de, acil servis gibi ciddi ve yaşamsal bir hizmet alanının 90 milyon/yıl başvuru aldığını saptasak da bu önemli bilgilerin topluma iletilmesinde güçlük çekmekte olduğumuz kesindi.

 

Prof Dr Süleyman Kaynak İngiliz Avam Kamarası’nda sunum yaparak bir yandan İngilizleri bilgilendirirken; diğer yandan da Türk kamuoyunu aydınlatmış oldu.  Bu sıradışı etkinliğin basında kendisine yer bulmuş olması; bilinip de anlatılamayanları, saptanıp da söylenemeyenleri ortaya koyarak kendisinden bekleneni fazlasıyla yerine getirmiştir.

 

Sağlıkta nicelik artarken, dibe vuran nitelik konusunda çırpınan duyarlı kesimlerin işini kolaylaştırdığı, toplumu gereksinim duyduğu bilginin aydınlığıyla buluşturduğu için Prof Dr Süleyman Kaynak’a  teşekkür borçluyuz.

 

*******************

 

Üçüncü konuğumuz da İzmir Tabip Odası üyesi. Dr Melek Sedef GÜRYAY,  ne yazık ki sağlık ortamının ayrılmaz parçası olma noktasına gelen şiddet deneyimi yaşayan hekimler kervanına katılmış. İzmir Tabip Odası’nın üyeleri arasında gerçekleştirdiği bir sormaca (anket) sonucuna göre her iki hekimden birisi meslek yaşamı boyunca şiddetle karşılaşmaktadır. Sözel şiddet kurbanı meslektaşımız kararlı davranıp, olayın üstüne gidince mahkemeye gidilmeksizin uzlaştırıcı aracılığıyla küfürbaz hastasından ödence (tazminat) alma fırsatı yakalamış.

 

Tam da bu aşamada meslektaşımız siz okurlarla paylaşmamızı gerekli kılan son derece saygıdeğer bir davranış sergilemiş. Kazandığı ödenceyi, Nisan 2012’de tedavi ettiği bir hastasının yakını tarafından Gaziantep’te silahlı saldırıya uğrayan ve ne yazık ki; yaşama tutunacak kadar şanslı olmayan Dr Ersin ARSLAN adına verilmekte olan öğrenci bursunda kullanılmak üzere Gaziantep Tabip Odası’na bağışlamış. Dr Melek Sedef GÜRYAY’ı hem kendisine yönelen şiddet karşısındaki dik duruşu hem de bu dik duruşu ile kazandığı ödenceyi bir başka şiddet kurbanı meslektaşımızın anısına kullanılmak üzere bağışlayarak sergilediği erdemli ve saygıdeğer davranışı nedeniyle kutlamayı ve sizlere duyurmayı unutamazdık!

 

Türkiye’de hekimliğin ve hekimlerin tarihten gelen duyarlılık, insancıllık ve yurtseverlik davranışı sergileme geleneğine sahip olduğunu anımsadığımızda; bugünkü yazımıza konu olanların pek çok benzerinin yaşandığını, yaşanmakta olduğunu ve yaşanacağını kolaylıkla söyleyebiliriz.

 

Hekimler, içinde bulundukları ve varlıklarını borçlu oldukları toplumun birer parçası olarak halka hizmeti hekimlik alanı dışında da sürdürerek toplumsal sorumluluklarının gereğini yerine getirme geleneğine sahip çıkacaklardır.Çünkü, Tıbbiyeli olmak hekim olmanın da ötesinde biraz da böyle bir şeydir!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s