ACIKLI SON!

Görsel

ACIKLI SON!

Expo serüveni bir kez daha düş kırıklığıyla son buldu! Toplumun gözünde Expo kente bol ziyaretçi ve doğallıkla para girişi olarak sunuldu. Durum böyle olunca pek çok şeyden vazgeçilebilirdi. Kişi başına düşen yeşil alan yoksulu İzmir’de İnciraltı bile gözden çıkartılabildi. Son süreç boyunca işin bu yanı çok da dikkate sunul(a)madı! Hatta, bu açıdan eleştirmeye yeltenenlere “yoksa sen İzmir’in gelişmesine karşı mısın?” diye çıkışıldığı da oldu. Oysa, İzmir EXPO’ya ev sahipliği yapabilirdi. Örneğin bir çöp toplama alanı ya da taş ocağı EXPO yapılaşmasının mekânı olara seçilebilirdi. Böylelikle, kent bir olumsuzluktan kurtarılabilirken, kazanç da sağlanabilirdi.

Bir de tema yanlışlığına değinmek gerekir! Bilindiği gibi Türkiye’de pek çok şeyin yerelleşmesi söz konusuyken; sağlık, merkezi yapısını korumaktadır. Dolayısı ile sağlık temalı bir düzenlemede yerelden çok merkezin öne çıkması şaşırtıcı olmamalıydı! Tıpkı, olimpiyatlar gibi bu düzenlemede de kentin öne çıkması gerekirdi. Bu öne çıkış da ancak kente özgü bir emayla söz konusu olabilirdi.

Son Expo yenilgisi kentin yeşilini kurtardı mı?

Yetkililerin açıklamalarına bakılırsa bu soruya olumlu yanıt vermek son derece zor! Örneğin başkana göre İnciraltı’na AVM değil ama sağlıkla ilgili yatırımlar yapılabilirmiş. Yatırımı, yapılım olarak anlamak olası! Her ikisi de yeşili yok etmeyecek mi diye sormak durumundayız!

Başka açıklamalar da var!

Tümünün toplamı, Expo yenilgisine üzülürken İnciraltı’nın kurtuluşuna sevinmek için henüz erken dedirtecek türden!

Acıklı son yalnızca Expo için değil, İnciraltı için de geçerli!

Ceyhun BALCI, 28.11.2013

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s