PISA

PİSA

Pisa, İtalya’da Toskana bölgesinin batısında Arno ırmağı deltasında 100 bin nüfuslu kendi halinde bir kent. Geçmişi çok daha görkemli! İmparatorluktan sonraki parçalı İtalya döneminde Pisa, bir deniz cumhuriyeti olarak ünlenmiş.

pisa map

Kuruluşu İÖ 5-7. yüzyıla tarihlenen Pisa ilk başta Yunan kolonisi olarak çıkmış tarih sahnesine. Daha sonra Etrüsk egemenliği altına giren kent İÖ 180’de Romalı olmuş. Güçlü bir deniz cumhuriyetine dönüşmesi İS 11. yüzyıla denk düşmüş. Ticarette bizim Foça’nın iş ortağı olduğu bilgisini de paylaşmış olalım.

foça

Cenovalılarla, Araplarla ve başka bölge güçleriyle savaşa varan çatışmalar yaşamış. Sardunya, Korsika ve hatta Balear adalarında egemenlik kurduğu dönemler olmuş.

Her şey bir yana Pisa bugüne da yansıyan ününü eğri kulesine borçlu! Kumul zemine yeterince destek olmadan 56 metrelik bir kule yapmanın Pisa kentine bugüne uzanan bir ün kazandıracağını ne ilk mimarı Bonanno Pisano ne de bir başkası öngöremezdi!

PİSA KULE (10)

1173’te başlayan yapımı ortaçağda yükselen başka pek çok görkemli yapı gibi uzunca sürmüş! 199 yılda tamamlanabilmiş. Bu gecikmede yapımını izleyen yıllarda kendisini gösteren eğilmenin yanı sıra araya giren savaşlar ve parasal güçlükler de etkili olmuş. Bu molalar zeminin oturması fırsatı yaratması bakımından olumlu etki yaratmış. Kent devletlerinden oluşan o dönemin İtalya’sında görkemli kuleler yaptırmak askersel başarıların ve gönencin simgesi sayıldığı için pek çok kentin kule yarışına girdiğini söylemek olası. Cenova, Lucca ve Floransa bu rekabetteki önemli karşıtları olmuş Pisa’nın.

Bir yandan güç gösterisi aracı olan kule diğer yandan da çan kulesi işlevi görmüş. Ağırlıkları 300 kg ile 3.6 ton arasında değişen 7 çanı var. Ortaçağda çanlar halkın kent meydanında toplanması için de çalınırmış. Önemli duyurular ve bildirimlerde bulunulurmuş toplanan halka.

PİSA KULE (14)

İtalyan hükümeti kulenin yıkılması kaygısıyla 1964’te uluslararası yardım çağrısında bulununca mühendis, matematikçi ve tarihçilerden oluşan kurul Atlantik’in ortasındaki Azor Adaları’nda bir araya gelerek çalışmış. Giderek eğilen kule 1990’da bakıma alınmış. İyileştirmelerden sonra 200 yıl süreyle güvenli olacağı öngörülmüş. Teknolojiden de yararlanılarak yapılan çalışmalar sonucunda kulenin eğimi 4 dereceye kadar düşürülebilmiş.

asoren

Pisa kenti ününü eğik kulesine borçlu olsa da, kuleyle birlikte Mucizeler Meydanı’nı süsleyen başka görkemli yapılar da var. Kulenin yanı başındaki Vaftizhane ve Duomo da en az eğik kule kadar diğer önemli yapılar. Hemen arkalarındaki anıtsal mezarlık da unutulmaması gereken bir başka önemli tarihsel mekân.

PİSA VAFTİZHANE (2)

PİSA EĞİK KULE+VAFTİZHANE+KATEDRAL

Kulenin hemen yanında çimlerin üzerine sere serpe uzanmış belden aşağısı olmayan kanatlı erkek figürü ve yine onun komşuluğundaki Remus-Romulus-Dişi Kurt üçlemesi meydanı süsleyen diğer yapıtlar olarak boy göstermekteler.

PİSA KURTPİSA MODERN HEYKEL

Pisa Kulesi farklı açılardan farklı algılar sunuyor insan gözüne. Hatta, eğikliğiyle namlı bu kule bazı açılardan eğik olduğuna inanamayabileceğiniz görüntüler seriyor gözlerinizin önüne.  Elbette yanılsama! Güvenli olduğu düşünülse de kuleye tırmanmak isteyen gezginler otuzlu gruplar halinde alınıyor içeri. Bedenine güvenenlerin 296 basamak tırmanmayı göze alması gerekli!

PİSA KULE (4)

Pisa’nın havaalanına da adını veren Galileo Galiei (1564-1642) bir başka ünlü Pisalı.  Kuleden aşağıya bıraktığı cisimlerin ağırlıkları ne olursa olsun aynı hızla yere düşeceklerini savlamış vaktiyle. Bu deneyin yapılıp yapılmadığıyla ilgili değişik görüşler var. Birine göre, Galile böyle bir deneyi hiç yapmamış. Başka deyişle ona yapılan gönderme şehir efsanesine eşdeğer bir durum. Bir başkasına göreyse böyle bir deney Galile tarafından yapılmış. Böylelikle Aristocu anlayış tarihin derinliklerine bir kez daha gömülmüş.

galile

Kente ün kazandıran eğik kulenin bulunduğu Mucizeler Meydanı dört bir yanı surlarla çevrilmiş kalenin içinde yer alıyor. Ana kapıdan girinceye kadar içerideki yapıların farkına varılamıyor oluşu mudur acaba meydana adını veren mucize diye düşünmekten alıkoyamıyoruz kendimizi.

PİSA SURLAR (2)

Çocukluğumuzun unutulmazı Pinokyo’nun memleketi Collodi kasabası da Pisa yakınlarında. Bütün İtalya’da kendini gösteren Pinokyo etkisinin Pisa yakınlarında biraz daha baskın olduğu söylenebilir.

collodipinokyo

Son söz olarak, Pisa’da görmek için kentin adını taşıyan eğik kuleden çok daha fazlası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Mucizeler meydanı tanığımızdır!

PİSA KULE+DUOMO (2)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s