ORTAÇAĞIN MANHATTAN’I

ORTAÇAĞ GÖKDELENLERİ
SAN GİMİGNANO

san_gimignano_map

İtalya’daki başka pek çok yer gibi San Gimignano’nun da ilk yerleşimcileri Etrüskler olmuş. Bölgede konuşulan yerel lehçe ve yer adları da Etrüsk’leri çağrıştırır. Kasabanın tepesindeki kale Etrüsklerden sonra kente egemen olan Roma döneminden kalma.
San Gimignano adını Hıristiyanlık sonrasına borçlu.
Roma’nın yıkılması sonrasında ise önce barbar saldırıları ve onu da izleyerek Lombard egemenliği altına girmiştir San Gimignano. Lombardların, İtalya’nın güneyine bağlanan yol üzerindeki bu kasabanın Bizans’a karşı güvenliğine özel önem verdikleri bilinir.
İzleyen dönemde kendisini gösteren İspanyol egemenliği San Gimignano’ya yapılan yatırımların sıfıra yaklaşması sonucunu doğurmuş. Yoksulluk ve sefalet anlamına da gelen bu gelişmenin bir olumlu sonucu ortaçağ yapılarının yıkılarak yerlerine Barok biçemli yenilerinin yapılmasının önlenmesi olmuş. Belki de böylelikle bugün San Gimignano’ya Ortaçağ’ın Manhattan’ı diyebildiğimiz söylenebilir.

IMG_0873
San Giovanni yolundan ilerleyip Becci kapısından San Gimignano’ya giriyoruz. Sayıları bir düzineyi aşkın olan ortaçağ gökdelenlerinin arasındayız. Bugün için bir anlam taşımayan 50 metrelik ortaçağ yapıları yapıldıkları tarihin koşulları göz önüne alındığında önemsenmeyi ve hatta saygı duyulmayı fazlasıyla hak ediyorlar.

P1110923
Sarnıç (Sisterna) ve Katedral kentin iki önemli meydanı. Yer yer kemerli geçitlerle bezeli dar sokaklardan etkilenmemek olanaksız. Bu büyüleyici ortamdan kendinizi alıp da kentin kıyılarından verimli Toskana vadisine ve bağlarına da göz atmanızda yarar var. Nefes kesen manzaralar ayaklarınızın altında olacaktır.

IMG_0859

IMG_0890
Günümüzde 7000 kişilik nüfusuyla alçakgönüllü bir kasaba olan San Gimignano’nun ortaçağda sahip olduğu ün hiç kuşkusuz kestirebileceğimizden de ötedeydi.

IMG_0891
Kule zenginliği konusunda San Gimignano hiç kuşkusuz İtalya’daki tek kent değil. Ancak, başka kentlerdeki pek çok kulenin doğal afet, kentsel yapılaşma ve başka nedenlerle tarihe karıştığı düşünüldüğünde San Gimignano’daki 14 ortaçağ kulesinin ayakta kalmış olmasının önemi daha iyi anlaşılabilir.

IMG_0878
Sarnıç Meydanı geçmişte kentin ticaret merkezi olmuş. Meydanı ortasındaki travertenden yapılma sekizgen kuyu süslüyor. Şeytan Kulesi (Torre del Diavolo) meydanı çevreleyen önemli yapılardan bir başkası. Uzunca bir yolculuğa çıkan sahibi dönüşünde kuleyi bıraktığından daha uzun bulmuş. “Yapımını şeytan tamamlamış!” deyip çıkmış işin içinden. Meydandaki bir başka önemli yapı Pucci Kulesi ile birlikte Tortoli Sarayı.

P1110919
Sarnıçın komşuluğundaki diğer önemli meydan Katedral’den almış adını. Eski kentin kalbi de sayılan bu meydanda Kollegiata Katedrali önde gelen yapı. Podesta ve Komün Sarayları da meydanı süsleyen önemli diğer yapılar. Podesta Kulesi 51 metre, Komün sarayının kulesi olan Büyük Kule ise 53 metre yüksekliğe sahip. Meydanın doğu tarafındaki Paltoni-Salvucci Sarayı ikiz kuleleriyle dikkat çekiyor.
Zaman tünelinden çıkıp gelmiş duygusu yaratan bu ortaçağ kasabasına hayranlığınızı fotoğraf makinenizin deklanşörüne basarak da yansıtabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s