NAPOLİ(ten)

NAPOLİ

Hiç gidip görmeyenimiz bile Napoli’yle az da olsa tanışıktır. Çikolatasını, pizasını ve makarnasını yemişliğimiz, ezgisini dinlemişliğimiz vardır! Hiç olmazsa adı kulaklarımıza yabancı değildir.

Antenli çatılar ya da çamaşırlı balkonların kenti mi desem! Böylelikle, gelişmişliği biçime yansıyanlarla değerlendirenleri yüreklendirebileceğimin farkındayım.

NAPOİ ANTENLERNAPOLİ VİRANE (3)

Yoksa, öğle güneşi kenti mi demeli Napoli için! Güney İtalya’nın bu önemli kenti Öğle Güneşi bölgesinde yer alıyor. Tam bir Akdenizli. Akdeniz’in kızgın öğle güneşinin Napoli’de siestayı özendirmemesi olası mı?

Yüz ellinci yılında Birleşik İtalya’nın yeniden bölünmesi dillendiriliyor. Partisi bile var! Zengin ve çalışkan(!) ve de üretken(!) kuzey tembel ve uyuşuk güneyi sırtından atma çabası içinde. Kuzey Ligi Partisi açıkça bunu savunan söylemleriyle yandaş toplamayı başarıyor. Bu durumda Napoli’yi İtalya’nın sırtındaki kambur olarak mı görmeli?

VENEDİKTE AYRILIKÇI GRAFFİTİ

Napoli’nin Neapolis özgün adı anımsanırsa eski kente inat Yeni Kent olduğu anlaşılır. Yunanlar kurmuş Napoli’yi! 2800 yıllık geçmişe sahip. Bu denli geriye giden tarihe İtalya’nın başka pek az yerinde rastlanabileceğini not edelim.

Gönençli ve huzurlu Roma döneminin dışında kent Bizanslılardan Gotlara, Normanlardan Aragonlara varıncaya dek pek çok egemenlik yaşadı! Bunca gelen gidene karşılık özgürlük kentin vazgeçemediği tutkusu oldu. Yabancı egemenliğinin dorukta olduğu dönemlerde bile Napoli hiç bir zaman tam anlamıyla egemenlik altına alınamamış.

Roma ve Milano’yu izleyerek Neapolis İtalya’nın 3. büyük kenti. Metropolde 3-5 milyon dolayında insanın yaşadığı bilgisini paylaşmış olalım.

Napoli Körfezi’nin resimlenmeye değer Santa Lucia kıyılarına göz atmakta yarar var. Vezüvlü bir Napoli fotoğrafı fırsatı yakalanabilir.

P1110445

Belediye Meydanı’ndan kalabalığa uyup onların aktığı yöne yürümekle hataya düşmemiş olursunuz. Cıvıl cıvıl bir Akdeniz kentinde bir yandan çevreye bakınırken diğer yandan Plebisit Meydanı’nı es geçmemelisiniz. Akşamki konsere için ısınma turlarına başlayan meydanın ortasındaki platformdan yayılan gürültülü müziğe kulak asmadan meydanı keşfetmek gerek. Meydanın yarı eliptik biçimli batı tarafında San Fransesko di Paola Bazilikası’nın kubbeleri ve onların hemen önünde yer alan Dor biçemli sütunlar ve üçgen alınlık sözcüğün tam anlamıyla Yunan etkisi sunuyor gezgin gözlere.

NAPOLİ MEYDAN (3)

Meydanın doğusunda ise Kraliyet Sarayı yer alıyor. Avlusuna adım atıp bir kaç kare fotoğraf almayı unutmamak gerek. Sarayın meydana bakan cephesindeki girintilere yerleştirilmiş heykeller meydana aynı zamanda bir açık hava heykel müzesi görünümü kazandırmış oluyor. Saray 17. yüzyıl başında zamanın Napoli Valisi Fernandez Ruiz de Castro’nun rezidansı olarak yapılmış.

NAPOLİ BELEDİYE NAPOLİ CARLO NAPOLİ GALERİ (2)

Meydanı geride bırakıp kuzeye ilerlendiğinde ancak bir meydancık sayılabilecek Trieste e Trento’ya varılıyor.

NAPOLİ GAMBRİNUS HAVUZLU MEYDAN

Adını Toledolu Pedro’dan alan Toledo Caddesi kendinizi kaptırmak için iyi bir seçenek. Yapıldığı XVI. yüzyılda caddenin kentte asillerin yerleşimini kolaylaştırmayı amaçladığı biliniyor. Bu görkemli caddede ilerlerken ara sıra objektifi yan sokaklara çevirmeyi unutmamakta yarar var.

NAPOLİ BAYRAKLI SOKAK

NAPOLİ ARA SOKAK (2) NAPOLİ DAR SOKAKNAPOLİ VİA TOLEDO

Deniz tarafındaki sokaklara sapmayı düşünmekle iyi edersiniz! O sokaklardan birisi sapma düşüncenizi ödüllendirerek sizi Anjou (Angevin) Kalesi’ne götürür. Muhteşem bir ortaçağ yapısı karşınızdadır. Şimdilerde yapım ve onarım çalışmalarıyla sarmalandığı için görkemi biraz olsun gölgelense de bu ortaçağ kalesinin hakkını verip bolca resimlemek gerek!

NAPOLİ KALE (4) NAPOLİ KALE (5)

XIII. yüzyılda Napoli Krallığı başkentinin Palermo’dan Napoli’ye taşınması kararı üzerine Napolili I. Charles’ın buyruğu ile yapılmıştır. Yeni Kale olarak da anılır.

Plebisit Meydanı’na geri dönerken rastlaştığımız ahşap at günün sürprizi olarak çıktı karşımıza. Bir başka dar sokağın derinlerindeki rüzgar gülü bu kentte şaşırtıcılıkların hiç tükenmeyeceğini muştular gibidir.

NAPOLİ TAHTA AT YAZITI NAPOLİ TAHTA ATNAPOLİ RÜZGÂR GÜLÜ

Son durağımız Galeri Umberto I. Kraliyet Sarayı yakınındaki bu görkemli alışveriş merkezi İtalyan Birliği’nin öncüsü Kral II. Vittorio Emmanuel’in oğlunun adını taşıyor. Tıpkı, Milano’daki gibi Napoli’deki galeri de İtalyan Birliği’nin anısına yaptırılmış. Ayrılıkçı Kuzey Ligi’ne inat dimdik ayakta duruyor.

NAPOLİ GALERİ ÇATI NAPOLİ GALERİ KUBBE NAPOLİ GALERİ UMBERTO NAPOLİ GALERİ ZEMİN

San Carlo Opera salonunun içine girmek yerine ön cephesini görüntülemekle yetindik.

NAPOLİ KONSER SALONU

Napoli defterini kapatmadan önce Trieste e Trento meydancığına bakan Gambrinus’ta bir akşam kahvesi yudumlayarak yorgunluk atmak keyifli Napoli gününe nokta koymak iyi bir fikir gibi geldi bizlere. Yolunuz düşerse aklınızda olsun!

NAPOLİ GAMBRİNUS (3)NAPOLİ GAMBRİNUS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s