LATİN AMERİKA’NIN KESİK DAMARLARI (*)

LATİN AMERİKA’NIN KESİK DAMARLARI(*)

CB Trinidad Americas Summit Obama

(*) Eduardo GALEANO (Uruguay) tarafından yazılan kitap 1970’lerin sonunda okurlara sunulmuş. Denilebilir ki; 40 yıldır köprülerin altından çokça su aktı, o yılların bilgileri geçerliliğini yitirmiş olabilir. İlk bakışta doğrudur! Ama, kitabı okuduğunuzda ad, yer ve zamanda küçük değişikliklerle bugünü de görebilirsiniz Galeano’nun o yıllarda kâğıda döktüğü satırlarda.
Kitabın yeniden tanınması Hugo Chavez’in Obama’ya armağan etmesiyle söz konusu olmuş oldu.Amerikalar doruğunda Obama’ya yaklaşıp Galeano’nun bu başyapıtını armağan eden Chavez hiç kuşku yok ki güçlü bir ileti vermek istemiştir. Yine kuşkusuz danışmanları Obama’ya kitabın içeriğini kısa ve öz şekilde iletmiş olmalıdırlar!

damarlar_1_1050
“Çivisi çıkmış dünya”da bu denli soylu, bu denli kararlı ve bu denli açık bir yaklaşım olabilir mi?
Hiç kırıp dökmeden baş yayılmacıya kimliğinin anımsatılması beni fazlasıyla keyiflendirdi.
Ülkemize de gelen ve dış gezilerine başlarken ülkemizi izlenceye alan Obama’ya tapınmaya varan övgüler dizenler düştü bir an aklıma! Sultanahmet’teki “aşılı kedi sevme” gösterisi geldi gözlerimin önüne.
Hatta, ana muhalefet önderinin de Obama’ya kitap armağanı son derece önemliydi. Ama, kitap seçimi için aynı şey söylenebilir mi?
Yazın dünyamızın değerli adlarının kitapları armağan edilmiş olmakla birlikte böylesi armağanların ileti verme amacı önde geldiğinden özenli seçilmeleri de önemli.
Oysa, Obama’ya ya da benzeri bir yayılmacı önderine “Şu Çılgın Türkler” ,“Diriliş” ve belki “Kuvay-ı Milliye destanı” armağan edilerek gereken ileti fazlasıyla verilemez miydi?
Kimilerince küçümsense, yerin dibine batırılmaya çalışılsa da dünyaya örnek bir bağımsızlık savaşı vermiş ulusun bugünkü temsilcilerinin içine düştüğü zavallılık, siniklik ve eziklik üzülünmeyecek gibi midir?
Bir düşüm var günün birinde gerçekleşsin istediğim : Latin Amerika’daki çoban ateşini tutuşturanların önde geleni olan Hugo Chavez Türkiye’ye konuk olmalı! Kuşkum yoktur ki; Türkiye’nin geçen yüzyıl başındaki soylu başkaldırısı onu da etkilemiştir.
Dün olduğu gibi, bugün de onurumuzu, gururumuzu koruyabilseydik keşke!
Uzun yıllar süren tutsaklık ve arka bahçe izlenimini silip atan Latin Amerika bugün var gücüyle yayılmacıya geçmişini anımsatıyor! “Bundan böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyen Chavez’ler yolu yarıladılar bile!
Başta Chavez olmak üzere, Lula’lar, Kirşner’ler, Vaskez’ler, Korrea’lar, Ortega’lar bugünlerde kesik damarları ana damarlarla ağızlaştırma çabasındalar!
Darısı başımıza!
Ceyhun BALCI, 18.06.2009

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s