FREDDIE GRAY’İN ACIKLI ÖYKÜSÜ

FREDDIE GRAY’İN ACIKLI ÖYKÜSÜ

Protesters March Over Death Of Freddie Gray
Freddie Gray, ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde yaşayan kara derili bir gencin adı! Kara yazgısı daha da karardı 12 Nisan günü!
Tek suçu polisle göz göze gelmek ve yolunu değiştirmekti. Amerikan Rüyası’nın amansız bekçisi Amerikan Polisi hoş görür mü bu ikilemi! Hemen üst aramasına girişti. Üzerinde bir çakı buldu bu kara derili gencin. Robocop edasıyla çullandı yalnız gencin üzerine bir kaçı birden! Ne kadar makul bir şüphe ve sıradan davranışlar değil mi?
Sonuçta Freddie Gray’in omurgası kırıldı. Bir hafta sonra 19 Nisan’da ise bu dünyadaki son nefesini verdi!
Baltimore günlerdir karışık! Sokağa çıkma yasağı bir hafta daha uzatılmış durumda. Polisin gaddarca davranışı sonucu omurgasını kırarak öteki dünyaya gönderdiği kara yazgılı Freddie Gray’in ardından sokağa dökülenlere polisin öğüdü çok ilginç : “Tepkinizi Barışçıl Sergileyin!” Biz öldürelim ama siz sakin olun!
Amerikan polisiye dizilerini izler misiniz bilmem ama birkaç sahne görseniz bile hayranlık duyarsınız bu insanlara! Bırakınız DNA incelemelerini otomobilin lastik izinden suçluya ulaşabilen bir akılcılık ve bilimsellik vardır o dizilerde. Olmayan tek şey, karanlık sokaklarda kara derililerden esirgenmeyen polis şiddetidir. Bizim “Arka Sokaklar” dizisi bile onların yanında daha gerçekçidir.
Baltimore’dan önce Ferguson olayları yaşanmıştı. Yine kara derili, yine polis cinayeti ve yine onu izleyen öfkeli protestolar! Sönüp gitse de bu toplumsal olaylar polis vahşeti bitmedi. Geçmişte sayısız kez izlenen film yeni sürümüyle bir kez daha gösterimde.
ABD, karşıt sinemacı Michale Moore’un da saptadığı gibi bir Haydut Devlet! Çoklukla sınırları ötesindeki haydutluklarıyla anılsa da kendi halkına karşı da haydutlukta kusur etmiyor!
Çoğu zaman bu gibi haydutluklar karşısında haydudu suçlar, ona yöneliriz! Biraz kolaycı, biraz doğru ama epeyce de eksik bir yaklaşımdır! Haydudun gücünün kendisinden kaynaklanması bir ölçüde doğrudur belki, ama hayduda güç verenin onun haydutluklarına seyirci kalanlarda olduğu hiç ama hiç unutulmamalıdır!
Baltimore olaylarıyla ilgili yararlı bir değerlendirmeye bağlantıdan erişebilirsiniz:
http://amerikabulteni.com/2015/04/30/baltimoreun-karanlik-tarafi/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+amerikabulteni+%28Amerika+Bulteni%29

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s