İZMİR’DE 1 MAYIS!

İZMİR’DE 1 MAYIS
İzmir’de 1 Mayıs alanıyla ilgili fazlaca atrtışma yaşanmıyor. En azından bir yerler ablukaya alınıp, insanların oraya erişimlerine yönelik engellemeler yaşanmıyor.

Bu yanıyla bakıldığında bir karmaşa söz konusu değil.

P1140487 P1140491

Gündoğdu’ya yürüyerek gitmeyi tercih ettim. Yol boyunca katılımcı gruplara rastlamak olanağı verdiği için ve trafiğe kapanan yollar nedeniyle zaten işlemeyen toplu ulaşımdan uzak durmak bakımından seçimimin doğru olduğunu anlamakta gecikmedim.

P1140495 P1140494 P1140493 P1140490 P1140489

Her görüşten kişi ve grubun yer aldığı sendika, dernek, meslek odası ve parti toplulukları en küçük gerginlik olmadan (en azından benim gözlemleyebildiğim kadarı ile) Gündoğdu’ya ulaştılar. Bu kadar geniş katılımlı bir günde alanın dolmamış olması ilginç bir nottu. Miting sonrası yürüme uzaklığındaki Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne çıkınca bu katılımsızlığın nedeni fazlasıyla göstermekteydi kendisini.

P1140499 P1140500

Kökleri uzaklarda, ayakları havada olan pek çok kişi, grup ve partinin yığınsal kalabalıkları orta ölçekli alanlarda toplaması bile pek olası gözükmüyor. Bu durum, Türkiye’de kendisini göstermekte olan toplumsal muhalefet eksikliğini açıklamada da yardımcı olabilir düşüncesindeyim. Çok uzak değil yakın geçmişte Gündoğdu Meydanı’nın metrelerce ötedeki başka alanlara varıncaya dek dolduğunu anımsarsak bugünkü manzara daha iyi anlaşılacaktır. Örneğin, Gündoğdu 13 Mayıs 2007 Cumhuriyet Mitingi ve 2013 Cumhuriyet Bayramı (Andımız) buluşması milyona dayanan insan sayısının canlı tanığı olmuştu.

IzmirMiting6 images

Bir pankart taşınıyor genç insanlarımız tarafından. Üzerinde Rosa Lüxemburg, Vladimir Lenin, Karl Marks, Friederich Engels ve hatta Lev Troçki! Devrimcinin hası, önde gideni, kuramıyla ve uygulamasıyla ustası Atatürk yok! Hanımefendiler, beyefendiler bu kafayla giderseniz mitinge, ulaşamazsınız kitlelere!

1 Mayıs emeğin ve aynı zamanda da dayanışmanın günü! Dayanışma ise meydanlara toplanan ve gerçekte o meydanların neredeyse değişmez figürleri olanların bir araya getirilişiyle değil; o meydanların aşinası olmayanların toplanmasıyla başarılabilir. Sen, ben, bizim oğlan dönemi tarihte kalmalı!

Türkiye’nin ortak paydası deneyimle belirlenmiştir.

Vatan, Millet,Bayrak ve Atatürk!

Her geçen gün kan yitiren emek hareketi belki de ancak bu dörtlüye dört elle sarılınmasıyla güç kazanabilir! Başka deyişle az önce adını andığım saygıdeğerlere bayrak ve Atatürk eklendiğinde 1 Mayıs alanları gerçekten dolabilir, coşku tavana vurabilir!

1 Mayıs alanlarının gediklisi olmuş grupların ulusal öğeleri anımsama, bu öğelere yüzünü dönme zamanı gelmiştir! Bu yapıldığında 1 Mayıs’ın değeri artacağı gibi, Türkiye’de kendisini duyumsatan muhalefetsizlik hastalığı da sağaltılmış olacaktır!

P1140492

Ceyhun BALCI, 01.05.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s