DARBE ANAYASASI

DARBE ANAYASASI

sivil darbe
Birkaç gündür Kenan Evren üzerinden bir sözde hesaplaşma içinde birileri. Onun sayesinde var olanlar, onun sayesinde sivrilenler ve bugünlerde doruklara tırmananların bu hesaplaşmada ön almaları ironik bir durum yaratıyor.
Bugüne kadar görülmemiş bir çoğunlukla (% 92) kabul edilmiş olan 1982 Anayasası’nın yerinde yeller estiğini söylemekle başlayalım işe!
Geçici maddeler bir yana bırakıldığında 174 maddeli bu belgenin üzerinde yapılan değişikliklerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Başka deyişle zaten delik deşik olmuş durumda 1982 Anayasası!
Ortada cismi değil ismi kalmış olan bu belge günümüzde bir koçbaşı olarak kullanılmakta!
O Anayasa’nın Türkiye’nin varlığını da tescilleyen ilk üç maddesini ortadan kaldırmak için adından yararlanılmakta olduğunu söyleyebiliriz. Açıkça söylenemeyenler dolaylı yoldan ve 1982 Anayasası söylemi üzerinden söylenmekte!
Bugün de yürürlükte olan bir 12 Eylül Anayasası! Ama, 2010 12 Eylül’ü Anayasası! Tümü o tarihe ait olmasa bile ana hatları ve yakıcı maddeleri o tarihteki halkoylamasına borçluyuz.
Yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığını rafa kaldıranların ve “yetmez ama evet” diyerek bu düzenlemeye destek olanların göz ardı edilmemesi gerekiyor.
Ortada bir darbe anayasası olduğu doğrudur! 12 Eylül Anayasası saptaması da!
Ama, 5 yıl önceki 12 Eylül’dür söz konusu olan!
Otuz beş yıl öncekinin hükmü kalmamıştır. Bu nedenle, 35 yıl önceye ilişkin bugün yapılmakta olan sövgülerin anlamı kalmamıştır. Bundan 31 yıl önce 12 Eylül 1980 Anayasası yerli yerindeyken gözlerini karartıp Aziz Nesin öncülüğünde ortaya çıkanların kaleme aldığı Aydınlar Dilekçesi hareketi saygıyla anılmalıdır!
Bugün, 12 Eylül 2010 darbe anayasası karşıtı olarak ortaya çıkanların da hakkı yenmemelidir. Bu gibi insanların sayısı artmalıdır!
Hiç olmazsa bu kez tatlı su demokratlığı tuzağına düşülmemelidir!
Ceyhun BALCI, 12.05.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s