SEÇİME DOĞRU DİP DALGASI!

SEÇİME DOĞRU DİP DALGASI

11058310_877631342295745_7196068251030890894_n

Bursa’da başlayan, Kocaeli’ye uzanan, kabına sığmayıp Ankara’ya yayılan metal emekçisinin yaptığı iş midir?

Tam bir oyunbozanlıktır yaptıkları! Al gülüm, ver gülüm seçimine çomak sokmanın sırası mıydı? Doğuda derebeyliğe ses çıkarılmazken, ülkenin her yerinde emeğin adı bile anılmıyorken “darbeci” metal emekçileri sözde seçim yarışına girenlerin maskesini düşürmüş oldu!

Şaka bir yana tam da sırasıydı! Her birini alınlarından öpmek gerek başkaldıran emekçilerin! Zorla da olsa açıklanmış seçim bildirgelerinin bir yerlerine emeği ekleme gereği doğacaktır!

Asıl ders sendikalara verilmiş oldu!

Hem niceliksel hem de niteliksel bir düşüş yaşayan Türk sendikacılığı son yıllarda Taksim’de 1 Mayıs ile yandaşlık arasında sıkışıp kalmaktaydı! Ne yandaşlığın ne de Taksim’de 1 Mayıs’ın emek dünyasının sorunlarını çözmesi söz konusu olamamaktaydı!

Son dip dalgası sendikacıları sevindirecek yerde telaşlandırmışa benziyor! Dip dalgasına önderlik etmek şöyle dursun bir an önce bastırma isteği saklanamıyor sarı sendikacılarca!

Yozlaşmamış kişi ve kurumun parmakla gösterildiği Türkiye’de sendikacı ihanetine de şaşırmamak gerekiyor!

Etnikçilik ve dinciliği seçimin önde gelen unsuruna dönüştüren siyasetçilere de paha biçilmez ders var bu dip dalgasında! Önce sendikalarına, sonra da patronlarına başkaldıran emekçiler arasında farklı dinlerden, farklı mezheplerden, farklı etnisitelerden insanlar yok mu? Öyleyse nasıl olup da bir araya gelebiliyorlar?

Tek nedeni ortak payda! Hangi dinden olursan ol, hangi dili konuşursan konuş! Ekmek kavgası ortaktır! Bir toplumu bir araya getirecek biricik olgu vatan ve emektir! Vatan yoksa emeğin anlamı var mı? Emek bir yana bırakılıp din ve dil derdine düşülür mü?

Ülkenin pusulayı şaşırmış sendikacıları akil olmayı, yandaşlığı ve elbette sendika ağalığını bir yana bırakmazlarsa dip dalgasının önünde duramayacaklar! Kötü alışkanlıklarından vazgeçmedikleri sürece sendikacılıkları sözde kalacak!

Biraz olsun akılları varsa ders çıkartmaları, çıkarttıkları dersin gereğini yerine getirmeleri gerekiyor!

Son dip dalgasının varacağı noktayı kestirmek güç olsa da vatan ve emek hareketine ket vuran sarı sendikacılığı yerle bir etse bile fazlasıyla başarılı olmuş sayılır!

Sarı sendikacılık da bir başka yazıyı hak ediyor…

Ceyhun BALCI, 22.05.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s