SEÇİM İRDELEMESİ

SEÇİM İRDELEMESİ

Bu yazılardan daha epeyce yazacağız gibi görünüyor. Başka deyişle köprünün altından sular akmayı sürdürecek. Ya da ocaktaki yemek biraz daha su kaldıracak! Sevindirik olanlardan özür dileyerek başlayacağım sözlerime!

Kaçak Saray’dakinin bir kaç günlüğüne ortadan kaybolması, sesinin soluğunun çıkmaması da hiç kuşkusuz benzersiz bir kazanımdı!

Ama, artık uyanma zamanı!

On üç yıl sonra AKP’nin tek başına iktidar olamaması sonrasında durum netleşmeye başladı.

Uzunca süredir yinelediğimiz muhalefet sorunu kendisini iyice duyumsatır oldu!

Ortaya çıkan tablo halkın % 60’ının şu ya da bu şekilde iktidarın yolunu kesme isteğinde olduğunu ortaya koydu.

Şu anda, bu isteğin muhalefetçe nasıl karşılıklandırıldığına bakmak gerekiyor!

Bir koalisyonun zorunlu olduğu ortamda muhalefet partilerinin koalisyona önyargı ile karşı durması stratejik bir hatadır. Hükümeti kurma görevi alacak olan Davutoğlu’nun diğer partilerin kapısını çalması kaçınılmaz olduğuna göre çok daha akıllıca bir yöntem benimsenmeliydi.

Ayrım yapmaksızın tüm muhalefet partileri koalisyona hayır demek yerine ilkelerini içeren protokolü sunmalıydılar hükümeti kurmakla görevli kişiye! Bu olumsuz tutumun halk nezdinde bir olumsuzlukla karşılanması muhalefet partilerini uzak olmayan gelecekte üzebilir.

Diğer yandan, bugün için oluşan tabloya göz atmalı!

Halkın seçimi 3 partide yoğunlaştığına ve RTE seçimin ana temasına dönüştürüldüğüne göre öncelik RTE ve partisi AKP’ye yöneltilmelidir. Bu bağlamda 3 parti tek maddelik protokolle RTE ve AKP’yi bitirecek bir girişimin içinde olmaya soğuk durmamalıdır. Oysa bu tarihsel görevin yerine getirilmesine ilişkin en küçük belirti yoktur ortama yansıyan!

Buradaki kilit oluşum HDP’dir!

HDP’nin Kandil ile İmralı arasına sıkışmışlığı gün geçtikçe su yüzüne çıkmaktadır. Bağlantıdaki bilgiler bu gelişmeyi doğrular niteliktedir.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29293858.asp

Türkiye partisi olma savındaki HDP iki cami arasında beynamazdır. Farklı şekilde yansıtmak gerekirse parti görünümlü bu oluşumun kendi istenciyle davranması ve her hangi bir konuda adım atması söz konusu gibi görünmemektedir.

Şu aşamada saptamakta yarar var!

Böyle bir oluşumla işbirliği konusunda ikileme düşenler haksız mıdır?

CHP ise çok gereksiz ve acemice bir yaklaşımla AKP koalisyonuna sıcak bakar görünüm vermiştir. Söylentisi gerçekleşmesinden beterdir deyişini anımsatan bu akla zarar durumun giderilmesi bir yana; etkili ve yetkili ağızlardan çıkan koalisyon protokolüne yolsuzlukla ilgili maddeler koymak gerekmez ya da devri sabık yaratmayız yollu açıklamalar karmaşanın üzerine tuz, biber ekmiştir.

Bu akşam (16 Haziran) için seçim sonunda TBMM’de var olma hakkı kazanan partilerin beklentileri karşılayacak bir konum ve tutum içinde olmadıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Seçim öncesinde pazarlanan ve TBMM’ye girmeleri sağlanan dörtlünün bizleri yanıltması dileğiyle…

Ceyhun BALCI, 16.06.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s