BAŞBAĞLAR UNUTULMASIN!

başbağlar-drbaran

BAŞBAĞLAR UNUTULMASIN!
BİLİNÇLER KÖRELMESİN!
1993 yılının Temmuz ayına acıklı bir başlangıç yapmıştı Türkiye! Önce 2 Temmuz’da Sivas’ta sahneye çıkan dinci gericilik insan yakarak ortaçağı hortlatmıştı. Türk toplumunun aradan geçen 22 yıla karşın bu vahşeti unutmadığını, unutmaya da eğilimli olmadığını sevinerek gözlemliyoruz. “Türkiye’de laiklik tehlikededir diyemem!” diyebilen siyasi önderlerin ibretlik duyarsızlığının ayrı bir yazı konusu olabileceğinin altını çizmekle yetiniyoruz.
Yine aynı yılın temmuz ayında Madımak vahşetinin birkaç gün sonrasında 5 Temmuz’da Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde sahneye çıkan bölücü PKK terörü savunmasız 33 vatandaşımızı aramızdan almıştı. Aralarında yaşlıların, kadınların ve bebeklerin bulunduğu 33 yurttaşımızı anımsadığımız söylenebilir mi? Sanal ortamdaki arama motoruna Başbağlar yazdığınızda karşınıza çıkacak 63 bin sonuç fazlasıyla bilgilendirici olacaktır. Bu başlık altında karşınıza çıkacak fotoğraflar vahşetin boyutlarını kavrayabilmenizi sağlayacaktır. Yine de bu fotoğraflara bakmamanızı öğütlerim!
1993 yılının temmuz ayının ilk birkaç gününe sığan bu ardışık iki vahşette sahne alanlar öz kardeş kadar yakındır biri birlerine.
Madımak vahşetine sahip çıkar görünüp, Cumhuriyet’in en değerli ilkelerinden laiklik’e sırt çevirenlerin Başbağlar söz konusu olunca ilgisiz bir tutum içine girmeleri gerçekte onların maskesini düşürmeye de yaraması bakımından önemlidir.
Bir yanda dinci gericilik diğer yanda bölücü PKK terörü! Her ikisi de ortak hedefleri olan, ortaçağ özlemciliğiyle yoğurulmuş iki emperyalist maşadır! Tarih boyunca omuz omuza olmuş, farklı zaman ve mekânlarda sahne alsalar da aynı hedefe yürümüşlerdir.
Madımak’taki Cumhuriyet’e meydan okuma, Başbağlar’daki bölücü terörle perçinlenmiştir gerçekte.
Durum bu kadar açık, seçik ortadayken Madımak’ı anımsar gibi yapıp, içtenlikli olmasa da gözyaşı döküp Başbağlar’ı göz ardı etmek sıradan bir unutkanlıkla açıklanabilir mi? Kol kola, omuz omuza yürüyen iki kardeşten bölücü PKK terörünü görmezden gelmek, Başbağlar’da yaşamlarını yitiren 33 insanımızı unutmak insanlıkla da, aydın sorumluluğuyla da bağdaşır mı?
Dinci gericiliğin bölücü teröre, bölücü terörün de dinci gericiliğe göz kırpmakta olduğunu gündemi ve olayları özenle izleyenler kolaylıkla fark edebilirler. Buna bağlı olarak da dinci gericiliğin bölücü teröre, benzer şekilde bölücü terörün de dinci gericiliğe ilaç olamayacağını anlamak hiç de zor değildir.
Madımak’la neredeyse eş zamanlı olarak sahneye konulan Başbağlar katliamı unutulmasın, unutturulmasın! Belki böylelikle başımızdaki çoklu dert sarmalı fark edilir ve ondan kurtulma yolunda adım atılabilir!
Hem Madımak’ta hem de Başbağlar’da yitirdiğimiz canların anısına saygıyla! Bilinçlerimizi köreltmekten vazgeçip, keskinleştirmek dileğiyle!
Ceyhun BALCI,

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s