SEREBRENİTSA

SEREBRENİTSA
bosnia_herzegovina_pol97
Yirminci yıldönümünde Serebrenitsa kurbanları anılıyor. Sanal ortamda 11 Temmuz 1995’te 8 binden fazla Boşnak’ın Serebrenitsa’da Sırplar tarafından topluca öldürüldüğü yazılı. Doğru! Bu başlık altında yazılı olan bir şey daha var ki; son derece önemli!
Olay sırasında bölgede BM güçleri de var! Serebrenitsa güvenli bölge olarak görülüyor ve güvenliğinden Hollanda birliği sorumlu! Sekiz bin Boşnak’ın öldürülmesinden onları öldürenler kadar Hollanda birliği ve dolayısı ile de BM sorumludur! Geçtiğimiz günlerde BM Güvenlik Konseyi’nde bu olayın “soykırım” olarak tanınması konusunda oylama yapılmıştı. Bu yapılmadan önce BM’nin bu olaydaki sorumluluğu konusunda kendisini soruşturması gerekirdi.

IMG_8385 ANI DEFTERİ

Kuşatma sırasında Saraybosna’nın soluk borusu olmuş Tünel! Havaalanı ve yabancıların bulunduğu noktaları koruma kudreti gösterenler 8000 Boşnak’ı Serebrenitsa’da katliamdan koruyamamışlar. Bunları bilince anı defterine bir şeyler yazma gereği duymuşum!
Yirminci yüzyılın son on yılına girilirken sosyalist blokun yıkılması özellikle Avrupa’nın doğusunda batılıların denetimsiz bir güç olarak boy göstermesine yol açtı!
II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti yeni paradigmanın önde gelen hedef ülkelerinden birisi oldu. Hitler faşizmine karşı kahramanca çarpışan ve vatanını savunan Tito önderliğindeki Yugoslav milliyetleri, bu başarılarını savaş sonunda Yugoslavya ile taçlandırdılar. Her ne kadar sosyalizmi benimsemiş olsalar da; Yugoslavlar farklı bir yol izlediler. Sovyet egemenliğindeki Doğu Bloku’ndan uzak durdular. Ama, batıya da teslim olmadılar. Bağlantısızlar hareketinin önde gelen gücü olmayı seçtiler.

IMG_8219

Mareşal Tito Caddesi Saraybosna’da. Bunca boğazlaşma sonrasında korunduğuna göre saygınlığı sürüyor demektir.

Yugoslavya’da doksanlı yıllarda yaşanan bir tür paylaşım savaşıydı. Başını Almanya’nın çektiği Batı Avrupa Slovenya ve Hırvatistan’la başlayan Yugoslavyalaştırma sürecini başlatan güç oldular. Bu yola diğer Yugoslav cumhuriyetlerinin girmesi beklenmeyen bir durum değildi. Ama, bu süreçten payına en çok kan ve gözyaşı düşen ise Bosna-Hersek oldu.
Yugoslavyalaştırma etkisine tepki bu ülkenin kurucu unsuru olan Sırplardan geldi. Tepki doğru, hedef yanlıştı! Tam da düşülmesi istenen tuzaktı bu!
Slovenya’yı teğet geçen boğazlaşma, Hırvatistan’da yaşansa da Bosna-Hersek’teki yoğunlukta olmadı! Bugün Bosna-Hersek’e you düşenler 20 yıl geride kalmış olan bu boğazlaşmaya ilişkin izleri yapıların bedeninde göreceklerdir. Özellikle korunmuştur bu izler!
Dize getirilen sosyalizmin ardından o yolu seçmiş olan ulusların biri birine düşmesi ve boğazlaşmaya varan bir çatışma içine girmesi “emperyalizm böler” deneyimini bir kez daha doğrulamıştır.
Serebrenitsa katliamının 20. yıldönümünde bu gerçek hiç unutulmamalıdır!
Eski Yugoslavya’nın Makedonya, Karadağ, Hırvatistan ve Bosna-Hersek’ini bundan 3 yıl önce görmüştüm. Emperyalizmin ulusları bölme ve parçalama konusundaki ustalığını ve yazık ki başarısını görmek canımı sıkmıştı.
Geçen yılki Belgrad gezisi madalyonun ters yüzünü görmemi sağladı.
Bu gezide de Yugoslavya gerçeğinin mimarı Tito’yu tanıma fırsatı buldum.
Serebrenitsa’yı batı gözlükleriyle irdeleyenlere karşılık ben de inadına Tito ve Yugoslavya diyorum!
İnsanlığın geçmişi konusundaki unutkanlığı tarihi bir kez daha yaşamasıyla sonuçlanıyor!
Yazık oldu Yugoslavya’ya!
Dökülen kan ve gözyaşı da cabası!
Serebrenitsa kurbanlarının sorumluluğu BM’ye ve Avrupa’ya aittir! Hedef şaşırılmasın!
https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2014/08/27/yugoslavya/

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s