ONLAR PLUTON’A, BİZLER (ANCAK) BALATON’A!

ONLAR PLUTON’A,
BİZ BALATON(*)’A!

insanlik-pluton-un-yaninda-57446-5

Okul bilgilerimize bakılırsa Plüton güneş sisteminin en uzaktaki gezegeniydi. Uzakta olduğundan mı nedir; insanoğlu tarafından fark edilmesi için 1930’un beklenmesi gerekmiştir!

2006’da Pluton yolculuğuna başlayan NASA uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar) yaklaşık 10 yıl boyunca durmaksızın 3 milyar mil yol alarak Pluton’ yaklaşabildi.

Bu arada bizlere gezegen olarak öğretilen Pluton’un statüsünde üçüncü binyılın başında indirime gidildi. Pluton’dan % 27 daha oylumlu olan Eris’in bulunuşuyla birlikte Pluton gezegeni yni bir sıfat kazanmış oldu.

Yine de insanların uzaktaki cüceye ilgisi dağılmadı! Yeni Ufuklar bu ilginin kanıtı olarak yol aldı 10 yıl boyunca!

Karanlık ve soğuk bir gök cismi olmasından yola çıkılarak mitolojideki yeraltı tanrısı Plüton’un adı uygun görüldü bu uzaktaki cüceye!

Dünyanın uydusu ayla karşılaştırıldığında daha küçük bir oyluma sahip! Ama, durumu tartışmalı Charon’un yanı sıra Nix ve Hydra adlı iki uydusu daha olduğu bilindiğine göre boyutuyla işlevi orantısız bir durum çıkmış oluyor ortaya!

2300 km’lik çapıyla ayın % 66’sına denk düşen bir büyüklükte bu cüce gezegen! Yüzeyindeki – 238 C’lik sıcaklık dünyada düşünülmesi bile olanaksız bir soğuğa karşılık geliyor. Bu nedenle atmosferinin bile buz tuttuğu sanılıyor.

İnsanlığın Pluton’a erişerek, dünyayı ayrıcalıklı konumdan çıkartan ve böylelikle galakside bir noktaya indirgeyen gökbilimsel devrimin önderleri Kopernik, Kepler ve Galile’yle başlayan yolculuğu biraz daha ileri götürdüğü söylenebilir. Akıldan çıkartılmamalıdır ki; güneşe oldukça uzak da olsa Plüton güneş sisteminin bir parçasıdır. On yıllık yolculukla varılabilen nokta şimdilik burasıdır.
Yeryüzünde Plüton’a varanların yanı sıra ancak Balaton’a gidebilenlerin bolluğu önemli bir çelişkidir! Bunca bilimsel ve teknolojik gelişmeye karşılık insanlığın evrende ifade ettiği anlamı da fazla abartmamak gerekir.

İnsanlığın evrendeki yolculuğundaki en önemli aşama olan Plüton seferinin yanı sıra uzaklara gitmeden önce de başarması gereken sayısız iş ve görev olduğunu bilmem söylemeye gerek var mıdır?

Doğacıl bir yaşam ve onun doğal gereği olarak hakça paylaşım ilk görevlerden olmalı!

İnsana evrende bir hiç olduğunu anımsatması gereken bu durum insan dediğimiz sözüm ona en gelişmiş varlığın haddini bilmesi gereğini de kim bilir kaçıncı kez ortaya koymuş olmuyor mu?

Ceyhun BALCI, 14.07.2015

(*) Balaton : Macaristan’da büyükçe bir göl!

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s