ATLETİZM ŞÖLENİNİN ARDINDAN

DÜNYA ATLETİZM ŞAMPİYONASI’NIN
ARDINDAN

Pekin’de dokuz gün süren spor şöleni dün sona erdi. Atletizmin sporların anası olduğu kuşku götürmez bir gerçek. Yüzme ya da jimnastik de öyle görülür. Ama, yaşamı boyunca ayağını suya sokmamış milyonlarca insan vardır. Benzer şekilde jimnastik sporunun yanından geçmemişler hiç de az değildir.
Ama, bir karasal hayvan olan insanın ileri engelliler dışında hemen her gün atletizm yaptığını söylemek yanlış olmaz. Başka deyişle atletizm yaşamın bir parçasıdır.
Madalya tablosuna bakıldığında 40’ı aşkın ülkenin bir şekilde madalya aldığı görülüyor. Kenya ve Jamaika doruktaki ülkeler. Kenya, orta ve uzun mesafelerdeki başarısına cirit atma altını eklemiş durumda. Jamaika sprint yarışlarındaki tartışılmaz egemenliğini madalya tablosuna bir kez daha yansıttı. Usain Bolt sportif üstünlüğünü canayakınlığıyla perçinlemeyi sürdürdü. Ben yarıştığım sürece sizlere ekmek yok dedi anlayanlara!

filepicker-QQriNbJgS16dKBncEa4h_Usain_Bolt
ABD’nin başarısı tartışma gerektirmeyecek düzeyde. Doğrusunu isterseniz Küba dışındaki Karayip ve Orta Amerika ülkelerinin madalya kazanımlarını da ABD’ye eklemek gerekir. Çünkü, o atletlerin de tümü ABD yetiştirmesidir.
Etiyopya’nın uzun mesafe ustalığı Kenya tarafından biraz olsun aşındırılmış olsa da hakkı yenmemeli. Güney Afrika’nın çıkışı not edilmeli. Bir sonraki şampiyonada adından çokça söz edilecek bir ülke olmaya adaydır.
Fransa, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri beklenen düzeyde başarılı oldular denebilir.
Polonya’ya bir parantez açılmalı. Hemen tüm dallarda var olduklarını gösterdiler. Daha fazla madalya almaları işten değildi. Ama, bir atletizm ülkesi oldukları belgelidir.
Amerika anakarasından Kanada da ben geliyorum diyenlerden bir başkası olarak göze çarptı bu şampiyonada.
Rusya birkaç yıldır nadas dönemi yaşıyor. Geleneksel başarılar kazandıkları dallarda bile yok gibiydiler. Yine de 110 engelci Şubenkov’la parlamayı başardılar.
Çin ev sahibi olmanın sağladığı avantajı kullanarak atletizmdeki varlığını süreklileştirme yolunda önemli adım attı. 4X100 erkek bayrak yarışındaki gümüş madalyaları tüm zamanların en önemli olaylarından sayılmalıdır.
Küba bir süredir bocalasa da bu şampiyonada da 2 altın, 1 gümüş elde ederek atletizmde var olduğunu kanıtladı. İngiltere büyüklüğündeki adada 10 milyonluk nüfusla elde ettikleri başarı ABD ile karşılaştırıldığında çok daha anlam ve önem kazanmış oluyor.

yarisley silva
Son sözü kendimiz için söyleyelim!
Türk atletizminde son yıllarda göze çarpan olgu devşirme yoluyla başarıya kestirmeden gitmek oldu. Rusya’da bile devşirme olduğuna göre bunu çağın karşı konulmaz bir gelişmesi saymak olası. Ancak, dengeyi iyi tutturmak gerekir. Az sayıda yerli çok sayıda devşirmenin arasında kaybolmamalıdır.

Devşirmeyi ilerletme kararlılığı göze çarptı. Kübalı ve Jamaikalı iki yeni devşirme bundan böyle sprint yarışlarında da var olmayı amaçladığımızın göstergesi.
Bizim açımızdan en önemli başarı Azeri kökenli Guliyev’in 200 metre finali koşması ve iki kişiyi geçerek 6. olmasıdır. Guliyev’in beyaz tenli olması ve bu bağlamda tek örnek oluşu da dikkate değerdir.

guliyev
Az sayıdaki başarılı atletimizi bozuk para gibi harcama konusunda uzmanlaştık. Önce Süreyya Ayhan, sonra Nevin Yanıt ve son olarak Aslı Çakır Alptekin! Bir şampiyonlukla fazlaca edinime olanak veren ödül yönetmeliği gözden geçirilmelidir. Saman alevi gibi yanıp, sönmelere değil de sürekli başarılara uyarlanmalıdır.
Uzun mesafelerde Afrikalı devşirmelere bel bağlayan Türk atletizminin geçmişteki Mehmet Yurdadön, Sadık Salman, İsmail Akçay, Hüseyin Aktaş ve Mehmet Terzi örneklerini anımsamasında yarar var!

8167_8669

ismail-akcay

İsmail Akçay 1968 Mexico City Olimpiyat Oyunları maraton 4.sü

Olimpiyat madalyalı çekiç atıcımız Eşref Apak tek bir geçerli atış yapabilmiş. Diğerleri fileye takılmış. Ciddi bir hoca sorunu olduğu anlaşılıyor. Kimi durumlarda sporcu yerine eğitici getirmek de düşünülmeli.
Sportif başarı kadar doping gölgesinden kurtulmak da önemli! Kazanılan bir olimpiyat şampiyonluğu birkaç yıl sonra utanç gerekçesine dönüşüyorsa bu konu üzerinde iyice düşünülmeli.
Hemen her şeyi siyasi propaganda gerecine dönüştüren son 13 yıla damga vuran anlayış bu olumsuzlukların önde gelen sorumlusudur.
Pekin’de oluşan tabloya göre Rio olimpiyatları çok görkemli bir atletizm şöleni sunacak gibi duruyor sporseverlere!
Sporun futbol ve at yarışından ibaret olmadığı insanımızca da anlaşılsa keşke demekten başka bir şey gelmiyor elden!
Ceyhun Balcı

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s