BİR ÇAĞRIŞIM

SENİ BAŞKAN YAPTIRACAĞIZ(!)
NE DEMEK?

31226651

Her şekilde boyun eğen ve iktidarla uyum içinde olma tutumuna karşın Hürriyet gazetesi birkaç gün arayla iki kez saldırıya hedef oldu!
CHP Konya il ve Sincan ilçe binaları da saldırganların diğer hedefleriydi!
Bütün bunlara teröre tepki adı altında klakson çalma kolaycılığına yakalanmakla kalmamış; kendilerince belirledikleri hedeflere taşlı, sopalı saldırılarda bulunan başı bozuk kalabalıkları ekleyelim!
Giderek belirginleşen bu gibi gelişmelerin kimi çağrışımlara yol açmaması olanaksız.
Benzeri durumlarla Gezi sürecinde de karşılaşılmıştı. Polise destek veren gruplar, fırsat buldukları yerlerde korku, şiddet ve ürkü saçmıştı!
Milis ve paramiliter sözcükleri düştü aklıma her nedense!
Milita kökünden türetilmiş bu sözcükler yardımcı güvenlik gücü olarak tanımlanıyorlar. Silahlı ve son derece düzenli olabildikleri gibi taş, sopa ve başka kaba güç aygıtlarıyla da donatılabiliyorlar.
Faşizme gidiş ya da oluşmuş faşizmin korunması bu güçlerin ortak paydasını oluşturuyor.
Weimar Cumhuriyeti döneminde Almanya’da kendini gösteren bu gibi yapılar darbe yapmaya yeltenecek güce erişebildikleri gibi; SA (Sturm Abteilung)(Fırtına Kuvvetler) gibi yapılara da evrilerek zamanın Alman ordusundan daha kalabalık bir kuvvet oluşturabilmişler. Eriştikleri ve erişebilecekleri güç Hitler’in bile gözünü korkutmuş. 1934’te SA önderlerinin infaz edilmesiyle bilinen Uzun Bıçaklar Gecesi tarihte yerini almış. Nazilerin iktidar yürüyüşünde önemli paya sahip bu paramiliter kuvvetler, iktidarın ele geçirilmesi sonrasında; iktidarın pekiştirilmesinde ve sürdürülmesinde de önemli rol üstlenmişler.
Benzer yapılanmalara özellikle darbeler ve diktatörler dönemindeki Latin Amerika’da da sıkça rastlanmış. İşleyeni belirsiz cinayetler, muhalefetin sindirilmesi, sivrilen muhalif önderlerin infazı, vb pek çok olay sayılabilir bu kapsamda.
Karmaşa ve belirsizlik bu gibi yapılanmaların önde gelen besin kaynağı!
Teröre tepki gösterilerinin bir parçası haline gelen saldırganlık, cam, çerçeve indirme, otobüs taşlama ve etnik farklılıklara vurgu yapan şiddet eylemleri bu gibi gruplarca da kışkırtılıyor olabilir. Kışkırtılmıyor olsa bile onlara altın tepsi içinde fırsat sunulduğu kesindir.
Türkiye’de iktidar olmak için değilse bile iktidarda kalmak için milis yapılanmasından yararlanabilecekler olduğu akılda tutulmalı!
Tarih yapılırken farkına varılmaz ama günün birinde yazıldığında bugünlerde yaşamakta olduğumuz dehşet tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacaktır.
Bugün teröre karşı tepki adı altında sergilenen saldırganlıkların bu gibilerin ekmeğine yağ süreceği kesindir. Diğer yandan da ülkenin bölünmesi riski katlanmış olmaktadır!
Sorumluluk duygusu ve sağduyu bugünün en gerekli iki öğesi!
Başa dönersek!
Hürriyet gazetesini basan eşkıyanın başındaki vekil sıfatlı milis önderinin sözleri nedensiz değil! Dillerinden düşürmedikleri “milli irade”, hedeflerine varmaya izin vermediğinde zorla erişmek de var o hedefe kafalarında! Milis güçleri bu amaca hizmette önemli rol alabilir!
Ceyhun BALCI, 09.09.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s