EUROBASKETTE KÖTÜ SON!

EUROBASKETTE KÖTÜ SON!

images

Başlığa bakıp da 35’lik Pau Gasol’ün emeğine saygısızlık yaptığım sanılmasın! Gasol’ün sırtladığı İspanya karşına çıkan tüm engelleri devirerek uzandı şampiyonluğa.

Turnuva başlamadan önce ev sahibi olmasının da etkisiyle Fransa’ya final bileti verilmişti. Dünya şampiyonasının finalisti Sırbistan’a da onun karşısında olmak yakışacaktı pek çok kişiye göre!

İspanya-Litvanya finali de olasılık dışı değildi!

On beş günlük heyecanın son günde doruğa varması olağan beklentiydi!

Berbat bir son gün yaşadı izleyenler!

Üçüncülük maçındaki ruhsuzluk, yorgunluğa ve amaçsızlığa bağlanabilirdi! Böylesi bir turnuvada üçüncülük maçına çıkmak her iki takım için eziyetten öte bir anlam taşımıyor!

Bu anlaşılabilir belki! Ya finaldeki coşkusuzluk ve direnç eksikliği?

Nüfusuyla orantısız bir basketbol ustalığına sahip Litvanya’nın maça üçüncü çeyrekte havlu atması anlaşılabilir ve açıklanabilir değildi!

Yarı finalde Fransa karşısında atılan 80 sayının yarısının altına imza atan Pau Gasol’ün enerjisine ve kararlılığına selam durmak göz ardı edilmemesi gereken bir görev! Özgeçmişine yazdırdığı sayısız başarıya bir kez daha Avrupa şampiyonluğunu eklemiş oldu bu akşam Gasol!

Elbette, bu başarı tablosunda koç Scariolo ve Gasol’ü tamamlayan takım arkadaşları unutulmamalı! Llull, Ribas, Rodriguez, Fernandez, Mirotiç, Klaver, San Emetario, Reyes tamamlayıcılığın da önemli bir iş olduğunu fazasıyla gösterdiler.

Burada yarım kalan hesaplar önümüzdeki yıl Rio Olimpiyatları’nda görülecektir.

Türkiye için bir kaç söz söylemekte yarar var!

Türkiye’nin başarılı olması, madalyaya uzanabilmesi düzenlemenin Türkiye’de olmasıyla yakından ilintili. 2001 Avrupa ve 2010 Dünya şampiyonalarında ikinci olurken ev sahibiydik. Türkiye dışındaki hiç bir şampiyonada başarı çıtamız bu denli yükselemedi!

Amacı ve kazanma hedefi olmayan bir Türkiye için ilk onaltıya kalmak bile başarıydı demek olası! Gruptaki İspanya ve Sırbistan maçları öncesinde açıkça seslendirilen “hedef maç değil” söylemleri basketbola yakışmayan ifadelerdi. Görüldü ki; çok üst düzey basketbol becerisi olmayan ülkeler bile bu şampiyonada dişe diş maçlar çıkartabildiler.

Diğer yandan, Türk basketbolü siyasetin çalkantılarından da payına düşeni aldı. İnanılması güç ama paralel/yandaş çekişmesi basketbol ortamına da taşındı. Elindeki olanaktan sudan gerekçelerle yararlanmaktan vazgeçen bir Türkiye’nin başarı kazanması olası değildi.

Devşirme oyun kurucumuz Bobby Dixon’u bir gecede Ali Muhammed yapmak göz kamaştırıcı bir çıkış sayılabilir. Ama, onun yerine koyacağımız tek bir oyuncunun yokluğu yaldızlarımızın dökülmesi anlamına da gelecektir!

Şu aşamada hatalar görülür ve düzeltilir demekten başka bir şey gelmiyor elden!

Bir kaç söz de ev sahibi Fransa için!

Lille’de maçların oynandığı Pierre Mauroy salonu gerçekte bir stadyum. Pierre Mauroy geçmişte Lille belediye başkanlığı ve sonrasında Fransa başbakanlığı yapmış bir sosyalist partili. Stadyum bu şampiyona için ikiye bölünerek salona dönüştürülmüş. Bir Avrupa şampiyonasında 27 bini aşkın seyirciyle izleyici rekoru kırılmış olmasını bu sıra dışı tasarıma borçlu olduğumuz söylenebilir.

Fransa’nın finale ve dolayısı ile şampiyonluğa erişememiş olması coşkulu Fransız izleyicileri düş kırıklığına uğratsa da; bu durum onları son ana dek maçları izlemekten alıkoyamadı!

Bir başka ilginç not Fransız izleyicilerin kendi takımlarının maçları sırasında ulusal marş La Marseillaiese’i söylemeleriydi. Bayrağa, ulusal marşa ve diğer ulusal değerlere sahip çıkmak bir bize yasak diye düşündüm Fransız izleyicileri ulusal marşlarını seslendirirken her görüşümde.

Bir sonraki şampiyona 2017’de! Arada olimpiyat oyunları var!

Ceyhun BALCI, 20.09.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s