BİR DAKTİLOYA BAKARAK DİLLER HAKKINDA ÖĞRENDİKLERİM

Dil Bayramı ertesinde saygıdeğer Prof Dr Tuğrul PIRNAR hocamızdan gelen iletiyi paylaşmayı anlamlı buldum.

Öncelikle Prof Dr Tuğrul PIRNAR hocamın sunuşunu ve hemen ardından da paylaştığı yazının Türkçe’sini ilgiyle ve elbette bilgilenerek okuyacağınızı söylemekte sakınca görmüyorum!

Sevgili Dostlar,

Uzun yıllar büyük bir keyifle kullandığım F klavyeli daktilo makinaları tarihe karıştı, yerini şimdi bilgisayarlarda da kullandığımız QWERTYU klavyeli yazıcılar aldı. Aslında bu Türkçe yazılım için büyük bir kayıptı ama ticari endişelerle F klavyeli bilgisayarlar da hiç geliştirilmedi,

Ekteki yazıyı okuma zahmetine katlanırsanız sizi temin ederim ödülünüz çok büyük olacak. Dahi Atatürk’ün Türk milletine kazandırdığı latin harfleriyle Türkçe yazma ve okuma mucizesini, daktilo ile yazmak için özel bir klavye geliştirme çabaları, bütün deha ve çabasını bu projeye yönelten , Dr. İhsan Sabri Yener tarafından 1943-1955 yılları arasında sürdürülmüş, başarıyla taçlandırılmıştır.

Size sunduğum yazıda bu işin uzmanı bir Amerikalı, F klavyesinin üstünlüklerini büyük bir yetki ve inandırıcılıkla sunuyor. Okurken heyecanlanmamak mümkün değil. Türklerin (pek de haksız olmayarak) hep aşağılandıkları bugünkü evrensel ortamda, bir alanda herkesten daha başarlı olduklarını çok bilimsel ve inandırıcı bir şekilde kanıtlayan bu yazı hepimiz için sevinç ve övünç kaynağıdır.

İçten sevgilerimle,
TUĞRUL PIRNAR

Bağlantıdaki Marcin Wichary yazısını dilimize Tevfik Uyar kazandırmış.

Medium.com adresinde görüntüleyin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s