SURİYE’DE OLANLARIN FARKINDA MIYIZ?

SURİYE’DE OLANLARIN FARKINDA MIYIZ?

561510820f254407f0fe1fc3

Pek çok uzmanın da doğruladığı gibi Suriye’deki vekalet savaşı Rusya’nın alana çıkmasıyla son buldu. Uzayan karmaşayı sonlandırma yolundaki Rusya hamlelerinin biri diğerini izliyor.

Suriye ile 911 km sınırımız var. Ne yazık ki; geçtiğimiz 4 yıl boyunca Türkiye bu en uzun sınır komşusuna yönelik pis bir vekalet savaşının onursuz taşeronu olmuştur. Daha açık deyişle; Türkiye, Suriye yangınına benzin dökmekten geri durmamıştır. Daha da kötüsü Türk siyasetinin ve onunla koşut olarak Türk toplumunun bu utanmazlığa ve hıyanete sessiz kalmış olmasıdır. Bir kez daha seçime giderken; TBMM’ye girmesine kesin gözüyle bakılan partilerin bu konuda en küçük bir düşünce ve tasarımlarının olmadığı üzüntüyle gözlemlenmektedir.
Rusya öncelikle 300 km çaplı bir alanda her türlü uçuşu olanaksız kılan bir hava şemsiyesi oluşturmuş durumda. Bu güvenli ortamda Suriye’nin bütünlüğüne yönelmiş tehditlerle mücadele amansızca sürdürülmektedir!

http://www.tgrthaber.com.tr/dunya/rusya-suriye-de-ucusa-yasak-bolge-kurdu-91248

Bugün gelen bir başka haber çok daha ilginç! Rusya Suriye’deki başı bozuk takımını Hazar Denizi’nden fırlattığı füzelerle de vurmuş. Ne gerek var diye düşünülebilir. Hazar’dan füze fırlatılması bir gereklilikten çok gövde gösterisini de amaçlamış olabilir. Eylemli değilse de söylemli olarak Rusya müdahalesine çatlak ses çıkartan herkese verilen bir iletidir bu!
http://www.hurriyet.com.tr/rusya-hazar-denizinden-vurdu-30256441

Bir başka habere göre Suriye’de konuşlu bozguncu toplulukların bombardıman karşısında kaçmaktan başka çarelerinin kalmamış olması!
Dört yıl boyunca sivillerin kaçışına ve sığınmasına adres olan Türkiye anlaşıldığı kadarı ile bu kez serserilerin sığınağına dönüşecektir. İlk alınan haberler Türkiye’yi yöneten iş bilmezlerin gönül bağı içinde olduğu bu tiplerin görmezden gelindiği yönünde.

http://www.aydinlikgazete.com/dunya/teror-gruplari-turkiyeye-kaciyor-h77161.html

Rusya’nın Suriye’ye yardım amacıyla savaş alanında boy göstermesi Türkiye için de önemli bir fırsattı! Taşeronluktan vazgeçilip, ülkenin yararı gözetilmiş olsa bırakınız Rusya’yla hava sahası didişmesine girişilmesini; işbirliğine bile gidilebilirdi.
Dört yıldır pek çok kez yinelendiği gibi Suriye’nin birliği, dirliği ve esenliği Türkiye’nin iyiliği anlamına gelmektedir. Şam’da namaz sevdasından ve kirli emperyalist planlara aracı olmaktan çark edip Türkiye’nin çıkarları öncelense yapılacak şey çok açıktı!
Türkiye’nin de katıldığı bir süpürme harekâtıyla Suriye serserilerden hızla temizlenirken; Türkiye için öncelikli tehlike olan PKK unsurlarıyla savaşımda da önemli adımlar atılabilirdi.
Bu işbilmezliğe ve hıyanete karşın Rusya’nın Suriye’deki etkinlikleri Türkiye yararına sonuçlar doğuracaktır.
Bakmayın bizim çakma efelere!
Enerjisinin % 50’sini tümüyle dışa bağımlı olduğu bir kaynaktan, Rus doğal gazından elde eden bir ülkenin Rusya’yla değil itişmeye, çekişmeye bile gücü yoktur, olamaz!
Seçime giden Türkiye’nin yönetil(e)mediği anlaşılmaktadır bu gelişmelerden!
Daha da kötüsü, seçime giren ve TBMM’ye girme olasılığı bulunan hiçbir partinin de Türkiye’yi (Türkiye’den) yönetmek gibi bir niyetinin olmayışıdır!
Ceyhun BALCI, 07.10.2015

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s