TARİHSEL AİHM KARARI

AİHM KARARI ÜZERİNE

oto-aihm-in-1915-olaylari-ile-ilgili-tarihi-k-5437301_o
Perinçek-İsviçre Davası’nda AİHM Büyük Dairesi son kararını verdi! Böylelikle gerçeklere dayanmayan sürecin de sonuna gelinmiş oldu.
Hukuk dediğimiz çok önemli değerler topluluğu ülkemiz Türkiye’de ayaklar altına alındığı; çoğu zaman hiçe indirgendiği için pek çok kişi bu önemli kararın anlamı konusunda ikileme düşebilir.
“Ermeni Soykırımı Emperyalist Bir Yalandır!” demek bundan böyle Avrupa’nın 42 ülkesinde suç olmaktan çıkmıştır. Bu sözü suç sayanlar yasalarını gözden geçirmek ve mahkemenin kararı doğrultusunda düzeltmek göreviyle karşı karşıyadırlar. Diğer yandan, yine Avrupa’nın 42 ülkesinde ders kitaplarına kadar sokulan bu saçmalığın ortadan kaldırılması gerekecektir. Talat Paşa Komitesi’nin Rauf Denktaş öncülüğünde başlattığı; Doğu Perinçek’in kararlı adımlarıyla sürdürdüğü mücadelede önemli başarı elde edilmiş olmakla birlikte yapılacaklar bitmemiştir. Bu karar gereğince tarihe ve gerçeklere ihanet edenlerin peşine düşülmelidir.
Her ne kadar ilk bakışta karşımızda Ermenileri ve Ermenistan’ı görsek de; bu kararla yenilgiye uğrayanların emperyalistler olduğu unutulmamalıdır. Bu önemli nokta göz ardı edilmemelidir. Bu bağlamda Türk ve Ermeni halklarının düşmanlaştırılması projelerine hizmet verecek davranışlardan uzak durulmalıdır.
Ermeni Soykırımı savlarını ileri sürenlerin son zamanlarda sıkça altını çizdikleri sürecin 1915’den 1923’e uzatılmış olduğu göz önüne alınırsa Ermeni Soykırımı savlarının bir bahane olduğu anlaşılır. 1923 bilindiği gibi Sevr’i yırtarak Lozan’ı yapanların eseridir. Sürecin 1923’e uzatılması Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün de sorgulanması anlamı taşımaktadır. Bu önemli nokta konusunda da özenli ve uyanık olunmalıdır!
Bu önemli başarı elde edilirken; zorlu süreçte yol alınırken Türk siyaseti nerede yer almıştır? Hiç de uzakta değil nerelerde yer aldıklarına ilişkin görüntüler. Tarihsel gerçekler böyleyken bu ülkede milletvekili sıfatı taşıyanların Ermeni Soykırımı özürcülüğüne soyundukları unutulmamalı! Bu yalanı açıkça savunanların, Türkiye’nin özür dilemesi gereğini öne sürenlerin TBMM’ye vekil olarak sokulduğu da akıldan çıkartılmamalı! Bugün Strazburg’da kararını açıklayan AİHM duruşma salonunda Ermenistan Başsavcısı vardı! İsviçre’nin oradaki varlığı elbette olağandı! Ermenistan Başsavcısı’nın ne işi vardı sorusu da akla getirilmeli değil midir?
Yokların listesi oldukça uzundur Türkiye açısından!
Türkiye’nin başındaki bir büyük derdin def edildiği günde TBMM’de yer alan partiler AİHM salonunda yer almayarak tarihsel bir yanılgıya düştüler.
Gerekçeleri yaklaşan seçimler miydi yoksa Ankara’da patlayan bombalar mı? Söylemedikleri için bilmemiz zor! Ama, ulusal yas varken düğünlerde boy göstermekte sakınca görmeyen ileri gelenlerin yokluğu bu coşkulu güne gölge düşürmüştür.
Bu önemli karardan sonra tutumlarını gözden geçirmek zorunluluğuyla karşı karşıya oldukları kesindir!
Bu sevindirici ve çok değerli gelişme hepimize kutlu olsun!
Ceyhun BALCI, 15.10.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s