PARALEL SAAT VE CUMHURİYET

PARALEL SAAT VE CUMHURİYET

levent-kirca_7509
Daha birkaç gün öncesine kadar zamanı öğrenmek için saate bakmamız yetiyordu. Pazar gününden bu yana haşır neşir olduğumuz saat karmaşasıyla birlikte saate bakmak yetmez oldu! Kol saati başka, duvar saati başka elektronik aygıtlar başka saat göstermekte.
Uçağını, trenini, otobüsünü, dersini, sınavını kaçıranlar gırla!
Yarın Cumhuriyet’in kuruluşunun 92. yıldönümünü kutlayacağız. Karamsarlara göre kutlanacak bir şey olmayabilir. Oysa, içeriden, dışarıdan sağcısıyla, solcusuyla ve elbette orta yolcusuyla kurulduğu günden bu yana yerle bir edilmek istenen Cumhuriyet şu ya da bu şekilde ayakta! Bu durumda kutlama yapmak için yeterince neden var demektir.
Tarih bilgilerine bakacak olursak ortaçağ geride kalalı yüzyıllar olmuştu. Anadolu’da ortaçağ Cumhuriyet’le birlikte sonlanmıştır. İlk bakışta iddialı bir saptama gibi görünebilir! Ama, Baltık’tan yola çıkan Rus donanmasının Çeşme önlerine gelebileceğini öngöremeyen bir karanlık anlayışı ortaçağdan başkasıyla bağdaştırmak olası mıdır?
Ya da Baltalimanı Antlaşması ile cılız ekonomisini yabancılara teslim eden Osmanlı’nın haremdeki cariyelere, gözdelere ve hasekilere lüks tüketim uğruna uçan kuşa borçlu olması başka nasıl açıklanabilir?
Cumhuriyet’i biçimsel olarak tanımlamak için pek çok şey söylenebilir! Sözü bir yana bırakıp öze dönmek gerekirse Cumhuriyet insan aklını özgürleştirdi, böylelikle de karanlık kafaları aydınlıkla tanıştırdı demek yanlış olmaz!
Bir yandan Cumhuriyet varlığını sürdürürken diğer yandan da onu yıkma çalışmaları olanca hızla sürdürüldü.
Bugün kendisini gösteren akla zarar paralel saat karmaşası Cumhuriyet’i kuranların izinden ayrılınmış olmasıyla çıkmış oldu ortaya.
Aklı inancın, bilimi dinselliğin önüne koymak demek olan Cumhuriyet etkisini sürdürüyor olsaydı saatin kaç olduğunu bilemeyecek duruma düşmezdik.
Seçim gerekçesiyle saatlerin geri alınmasını erteleyebilirsiniz! Ama, bunu yaparken günümüze egemen olan elektronik ortamı göz ardı edemezsiniz. Aklını kullanan bir Cumhuriyet yöneticisi bunun önlemini alırdı, almalıydı!
Basit bir düzenlemeyle, belki de uluslararası düzeyde bir girişimle bugünlerde biri birimize saat kaç diye sormak zorunda kalmayabilirdik?
Bugün ne yapacağını bilemeyen insan yığınları kurtarıcı aramak zorunda kalmazdı Cumhuriyet’in özünden kopmuş olmasaydık!
Yarın Cumhuriyet’in 92. yıldönümünü kutlayacağız!
Saatin kaç olduğundan emin olamadan!
Böylesi hiç yaşanmamıştı!
Başımıza bir de paralel saat çıktı!
Bir kez daha anlayabildik mi Cumhuriyet’in anlamını ve önemini?
Ceyhun Balcı

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s