CUMHURİYET’İN EN DEHŞETLİ YILDÖNÜMÜ

CUMHURİYET’İN
EN DEHŞETLİ YILDÖNÜMÜ

Cumhuriyet’in 92. yıldönümüne bir sokak kabadayısının densizliği ve sınır tanımazlığı damga vurdu! Ne kadar utansak ve korksak azdır!

Dün akşam Trabzon’da sıradan bir futbol maçı sona eriyor! Sayısız örnekte yaşandığı gibi bir taraf haksızlığa uğradığını ileri sürüyor. En fazla televizyon programlarının konusu olabilecek bu olay Cumhuriyet’in yıldönümünde farklı bir boyut kazanıyor!

Maçı İstanbul’da televizyondan izleyen sokak kabadayısı görünümlü başkan bir bilemediniz bir kaç izlemede hüküm veriyor! Hakem hatalıdır!

Trabzon’u arayarak yönetimin Trabzon’daki üyelerinden hakemin stadyumdan ayrılmasının önüne geçilmesini istiyor. Aklını yitirmişliğe eşdeğer bu davranış biat kültürünün sadık neferlerince yerine getiriliyor!

Hakemler stadyumdan ayrılamıyorlar! Güvenlik denen gerekliliğin yalnız ülkenin belirli bölgelerinde değil Trabzon’da da söz konusu olamayabildiği bu olay sonucu anlaşılmış oluyor.

Diyelim ki başkan buyurdu! Buyurdukları biat etti uyguladı! Güvenlik güçleri neredeyse sabaha kadar süren bu alıkoymayı fark etmedi mi? Fark ettiyse gereğini neden yerine getirmedi?

Bu dehşet verici gelişmeyi kameraların karşısına geçerek sıradan bir olaymış gibi anlatan Trabzonspor’un sokak kabadayısı görünümlü başkanı son derece rahattı! En küçük kaygı ve korku ifadesi yansıtmıyordu ne yüzü ne de vücut dili!

Türkiye bir kaç gün sonra önceki pek çoğu gibi yaşamsal önemde bir genel seçime gidiyor! Bir kulüp başkanının iki çift sözüyle insan alıkonulabilen ve bu dehşete göz yumulabilen bir ülkede seçimlerin ne denli sağlıklı bir şekilde gerçekleşebileceğini varın sizler düşünün!

Bu dehşet verici olayın CB RTE’nin araya girmesiyle sonlandırılabildiğinden söz ediliyor. Her hangi bir yerde alıkonulanlar, başları sokak kabadayılarıyla derde girenler bundan böyle polis yerine Beştepe’yi mi arasınlar diye sormadan edebilir misiniz? Seçime bir kaç gün kala bu olydan da bir seçim çalışması çıkartıldığını görmüş, yaşamış oluyoruz!

Bu dehşet verici olyın hiç mi kazanımı yok diye soranlara yanıtımdır! Sinema dünyamız dört dörtlük bir karakter oyuncusu kazanmıştır! Öyle bir oyuncu ki rol yapmıyor! Yaşam biçimi böyle!

Adam olamamış olsa da “sapına kadar erkek” olduğu kuşku götürmez olan bu yeni oyuncunun başta hakem dövme sahneleri olmak üzere gereğinde kadın dövme konusunda da kusursuz bir beceriye sahip olacağından kimse kuşku duymamalı!

Cumhuriyet nedir diye sorar dururuz!

Dün geceki olaydan sonra Cumhuriyet’in tanımları arasına “Cumhuriyet erkek olmak değil öncelikle adam olmaktır”ı eklemek gerkiyor.

Türkiye’de yaşamak her geçen gün zorlaşıyor!

Ceyhun Balcı, 29.10.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s