KENTİMİZDEN SURİYELİ MANZARALARI

İzmir’de ya da Çeşme’de rastladığım pek çok Suriyeliyi fotoğraflayabilirdim. İçimden gelmedi! Canımızı sıkan bu görüntülerin asıl sorunun önüne geçemesinden kaygı duydum!

İzmir’de, Türkiye’de, Avrupa’da her hangi bir yerde yaşanan Suriye trajedisinin özeti VATANSIZLIK‘tır!

Bundan 2.5 yıl önce Paris’in orta yerinde tanışmıştım Suriye sorunuyla. Fransa’nın da destek verdiği Özgür Suriye Ordusu müzik eşliğinde dansla ve coşkuyla bezeli bir gösteri sunmaktaydı gelip geçenlere.  Tam bir davulun sesi uzaktan hoş gelir durumuydu.

Oracıkta bir canlandırma yapma gereği duymuştum!

Olmaz ya oldu diyelim!

Fransa’nın Brötanya bölgesini Fransa’dan kopartmak isteyen birileri her hangi bir ülkenin büyük kentinin orta yerinde benzer bir coşkuyla gösteri yapabilir miydi?

Akla getirilemese de böyle bir şey yapılacak olsa Fransa o ülkenin başına üşüşmekten geri durmazdı.

Karşımda duran emperyalizmin ta kendisiydi!

ÖSO

Mayıs, 2013. Paris’te Özgür Suriye Ordusu “coşkusu”. O gün için akla bile getirilmeyecek karabasan bugün yaşanıyor. Emperyalizm ektiğini biçiyor. Olan da suçsuz, sıradan insanlara oluyor…

KENTİMİZDEN SURİYELİ MANZARALARI

İzmir’de yaşayan birisi olarak başlangıçta çok uzağımızda kaldığını düşünmüştüm Suriye trajedisinin. Yatışmak şöyle dursun; her geçen gün büyüyen yangın son bir yılda Türkiye’nin en batısına uzanan trajediyle tanışmamızı kaçınılmaz kıldı. Avrupa’ya el uzatılacak uzaklıkta oluşumuz önde gelen nedendi. İzmir, Suriyeli mülteciler için kalıcı olmaktan çok geçici bir kent oldu!

İzmir’de yaşayanlara ya da yolu düşenlere önerimdir!

Konak metro istasyonunda başlayan Basmane’ye uzanan kısa bir yürüyüş pek çok Suriyeli manzarasıyla karşılaşmanıza yetecektir. Metro istasyonu ve çevresinde yoğunlukla gözlemlenen dilenecek denli yoksul/yoksun Suriyeli görüntülerinin; Tilkilik dolaylarında yerini mükemmel olmasa da daha iyi sosyo-ekonomik durumlu Suriyelilere bıraktığını kolaylıkla fark edeceksiniz!

Fevzi Paşa Bulvarı’ndaki otellerde ise kaymak tabaka sayılabilecek Suriyelilerle karşılaşmak hiç kimseyi şaşırtmamalı!

İzmir’den biraz daha batıya gidip Çeşme’ye vardığınızda Suriyeli manzaralarının çok daha ürpertici olduğunu eklemek gerek! Ortak payda vatansızlık olsa da sağkalım şansının cüzdanınızın kalınlığıyla doğru orantılı olduğunu fark etmemeniz olanaksız! Şişme botla serüvene atılacak olanların karaya ayak basmak kadar denizin dibini boylamak gibi bir yazgıyla karşılaşabileceğini duyumsamak Çeşme’nin serin esintilerle katlanan kasvetli havasında daha bir etkileyici.

Farklı kesimlerden Suriyelileri buluşturan ortak payda : Vatansızlık!

Bugün ülkenizdeki konumunuz, parasal durumunuz ne olursa olsun! Bir kez vatansız konumuna düştüğünüzde adınızın önüne “perişan” sıfatının eklenmesi kaçınılmaz. Bu manzaraları gördükçe bir yandan içim parçalanırken diğer yandan da vatansızlık denilen berbat durumun her birimize eşit uzaklıkta ve hiç de olasılık dışında olmadığını duyumsamanın dehşetiyle sarmalandım.

Biz Türklerin bu trajediye komşu olmalarının yanı sıra darma dağın olan bunca insanın başına gelenlerden sorumlu olduğunu düşünmek can sıkıntımı katlamaktan öte anlam taşımıyor. Var oluşundan bu yana temel ilkesi barış olan bir ülkenin Suriye yangınından birinci derecede sorumlu olması sindirilebilir bir durum değil. Kuşkusuz öncelikle yönetenler sorumludur bu durumdan. Ama, şu ya da bu şekilde Türkiye’de yaşayan her birimizin de payı vardır bu trajedinin gelişip, serpilmesinde! Yönetenlere destek olmamış olabiliriz ama onların dehşet verici sormsuzluğu ve aymazlığına dur diyememiş olduğumuz da seslendirmemiz gereken acı bir gerçektir.

Bugün (31.10.2015) Viyana’da yapılan Suriye sorununun ele alındığı çok ülkeli toplantının başarısızlıkla sonuçlanmış olduğu haberi düşünce ajanslara iç karartım biraz daha koyulaştı. Ama, düşününce çözümün hiç de uzakta olmadığını fark ettim.

Bilindiği gibi Rusya bir bölge ülkesi olarak Suriye’de yaşanmakta olan zorbalığa ve haydutluğa bir aydan bu yana dur deme kararlılığı sergiliyor. Suriye’yi böldürmeyeceğim, uzaklardan gelip burada yangın çıkartanları hoş görmeyeceğim, onların hesaplarının bir parçası olmaktan öte anlam taşımayan kurgulara geçit vermeyeceğim demektedir Rusya açıkça!

Çözüm çok açık!

Bu yangını çıkartan, milyonlarca insanı vatansızlaştıran, yüz binlercesini yaşamdan kopartan kurgunun maşalığına soyunan Türkiye hiç olmazsa şu andan başlayarak hatasından dönebilir. Rusya’nın bu trajediyi sonlandırabilecek değerdeki girişimine destek vermek, eşkıyaya verilen desteği sonlandırmak, Suriye’den ayrılmak zorunda kalanların ülkelerine geri dönüşüne fırsat tanımak…..

“Yurtta Barış, Dünyada Barış!” diyen bir önderin, Mustafa Kemal’in ülkesine ne de çok yakışan bir tablo değil mi? Bu güzel tablonun oluşması için her birimize düşen görevi göz ardı etmemek gerekiyor. Barışa erişmek için haykırmaktan, meydanları doldurmaktan öte yapılacaklar olduğunu akıldan çıkartmadan!

Ceyhun BALCI,

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s