SICAĞI SICAĞINA SEÇİM ÇÖZÜMLEMESİ

SICAĞI SICAĞINA SEÇİM ÇÖZÜMLEMESİ
Son birkaç seçimde olduğu gibi bu kez de yıkıma uğrayanları teselli etme göreviyle karşı karşıya kaldığımı fark ettim!
Sonuçlar ne olursa olsun Türkiye’de hatırı sayılır bir muhalif damar olduğunun altını çizmekte yarar var! Sorun bu muhalif damarın işlevsel ve etkili bir yola sokulmasıyla ilgilidir.
Dört yılda bir (bu kez olduğu gibi 5 ay arayla) yapılan seçimler aracılığıyla kendisini gösteren sandık fetişizminin aşılması gerekiyor. Birkaç ay önceki seçimde ortaya çıkan tablonun da etkisiyle beklenti çıtası daha da yükselince yıkım ve moral bozukluğu katlanmış oldu!
Sanılanın tersine bu kez sandığa gitmeyenlerin (7 Haziran) AKP’liler olduğu anlaşılmıştır. Söz konusu kesim sandığa gidip de görevini yerine getirince alışılmış seçim sonuçları tablosu bir seçim aradan sonra yinelenmiş oldu.
Her ne olursa olsun 7 Haziran bir fırsata dönüştürülebilir miydi? Halkın yarıdan fazlası AKP dışı partilere yöneldiğine göre en azından kuramsal olarak bu başarılabilirdi diye düşünmek gerekiyor! Ana muhalefet, AKP ile koalisyona heveslendi. MHP her şeye hayır dedi. HDP ise uzantısı olduğu terör örgütüyle bağlantısını saklama çabası göstermedi. Oysa, üçü bir araya gelip tek maddeli bir protokol ile Türkiye siyasetindeki önemli bir etkeni ortadan kaldırıp kendilerine yer açmayı deneyebilirlerdi. Onlar bunu yapmayınca emanet oylar asıl adrese döndü. Buna eklenen bir önceki sandık küskünlerinin dönüşüyle dün geceki manzara ortaya çıkmış oldu!
Seçimden birkaç gün önce kendisini gösteren bazı gelişmeler bir araya gelemeyen üçlünün bir araya gelebildiğini göstermişti! Atlantik ötesindeki gücün maşası olduğu her şekilde ortaya çıkan cemaatle birlikte saf tutmayı göze alabilen üçlü Türkiye’nin başındaki diğer önemli dertle ilgili tek adım atma denemesinde bile bulunmadı. Bu edilgenlik doğal olarak bu üç partinin seçmenlerini etkiledi. MHP seçmeni aslı varken niye suretine oy vereyim dedi! CHP’nin oy artışı devede kulak kaldı. HDP’nin terörle bağlantısı kesinleşince baraja takılması bile söz konusu oldu! Diğer yandan, HDP’nin AKP karşıtlığı konusundaki içtenliği de sorgulanmaktaydı. Bu konuda da sınıfta kalınca oy yitirmiş oldu!
Türkiye’de AKP’ye karşı çıkacakların bu gibi hatalarını düzeltmeleri öncelikli gerekliliktir.
Bir başka önemli noktaya da değinilmeden geçilmemelidir!
Türkiye’de muhalefeti içtenlikle üstlenecek olan siyasi yapılar sandık fetişizminden sıyrılma göreviyle karşı karşıyadırlar. Bir seçim aradan sonra AKP ile seçim sandığı aracılığıyla başa çıkılamayacağı (bir kez daha) kavranılmış olmalıdır.
Muhalefet etmenin seçim dışında yol ve yöntemleri olduğu anımsanmalıdır!
İnsanlık tarihi bunun örnekleriyle doludur!
Son olarak gözü korkan, umutsuzluk denizinde yüzenlere bir çift söz edilmelidir! Siyaset ortamında yaşanan çılgınlıklar Türkiye ile sınırlı değildir. Fransa’da Sarkozy gibi birini başkanlığa taşıyan, İtalya’da Berlusconi gibi bir çamur deryasını bir değil birkaç kez iktidar yapan anlayış da bizdekinden farklı değildir. Son olarak Nazi toplama ve ölüm kamplarının ülkesi sayılan Polonya’da benzeri bir gelişme yaşanmıştır. Bu yakın tarihi hiç yaşamamış gibi davranan halk yabancı düşmanlığını saklamayan bir parti ve önderi iktidara taşımıştır. Bizdeki fark , buradaki gelişmelerin biraz daha köşeli ve keskin oluşundan kaynaklanan ürküden ibarettir!
Doğru yerde ve ilkede birleşmeyle Türkiye’deki gidişin tersine döndürülmesi olasıdır!

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

One thought on “SICAĞI SICAĞINA SEÇİM ÇÖZÜMLEMESİ”

  1. Bireyler demokrat olmadan Demokrasi tecelli edemez…..Amacımız Demokrasi eğitimi olmalıdır…..

    Hüseyin Aydın Turan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s