ANLATAMADIK…

DİLİMİZDE TÜY,
KALEMİMİZDE MÜREKKEP BİTTİ!
ANLATAMADIK…
Haziran seçimi öncesinde dilimiz döndüğünce, kalemimiz yazdığınca uyarmaya çalıştık! HDP bir Truva Atı’dır dedik! Ülkeyi götürdükleri nokta bakımından AKP ile HDP arasında fark olmadığına vurgu yaptık! Seçim ortamı gereğince birisi diğerini terör uzantısı olmakla suçlarken; diğeri kitlelerin gururunu okşama yoluna giderek “Seni Başkan Yaptırmayacağız!” demeyi tercih etti. Bu, görüntüde kavgacı ama perde arkasında dayanışmacı strateji HDP’ye seçim başarısı olarak geri döndü. Yol kazasına uğradığını düşünen AKP seçimi yineleme yoluna gitti!
Haziran seçimi sonrasında ortaya çıkan manzara HDP severleri aritmetiksel açıdan doğruladı! AKP tek başına iktidar olamazken, başkanlık hevesi düşe dönüştü.
Birkaç gün önceki seçimden sonra kitleler yıkıma uğrarken, Polyannacı düşünce gereğince “hiç olmazsa Anayasal çoğunluğu kurtardık” sözleri uçuştu havalarda. Gözlemler bir yana bırakılıp da özlemler öne çıkartılınca sevinmekte sakınca yoktu.
Seçimden hemen sonra harekete geçen koro kitlelerin hevesini kursağında bırakacak sesler çıkartmaya başladı. Tek başına iktidarla yetinmeyeceği anlaşılan AKP/RTE yeni anayasa derken, kendisiyle kavgalı görünenlerden olumlu yanıtlar almakta gecikmedi.
Başkan yaptırmama iddiasındaki HDP başkanlığa yeşil ışık yakarken, kurucu parti anayasaya evet, ama başkanlığa hayır diyerek aklınca başkanlık karşıtı tutum almakta olduğunu düşündü.
HDP barajı aşamasaydı şu andaki 51 vekili AKP’ye yazılacak ve AKP’nin vekil toplamı 367+1 olacaktı. Farklı deyişle anayasal çoğunluğu elde edecekti. Şu anda AKP+HDP = 376!
AKP tek başına anayasal çoğunluğu elde etse kuşkusuz başkanlık sistemine olanak veren anayasa yapmayı önceleyecekti. Şu anda ise HDP ile birlikte TBMM’de yeni anayasa yapıldığında bir uçta başkanlık diğer uçta da özerklik olacağını kestirebilmek için her şeyi bilen adam olmaya gerek yoktur.
HDP barajı aşamasa tek başına başkanlık sistemi konuşulacaktı. Aşınca bu kez onun arzuları eklenecek başkanlık düzenlemesine!
Kırk katır mı kırk satır mı?
Bu soru HDP’nin b.kunda boncuk arayanlaradır!
HDP, AKP iktidarını önleyebildi mi?
Dahası, başkanlık heveslerinin önüne geçebildi mi?
Ceyhun Balcı

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s