ASKERLİĞİNİZİ YAPTINIZ MI?

ASKERLİĞİNİZİ YAPTINIZ MI?

urfadan_harvarda_h1427
Bu yazıyı hanımefendiler okumayabilir. Ama, beyefendilerin okumasında yarar var! Yukarıdaki soru da nereden çıktı diyenler çıkacaktır. Türkiye gerçekleri hiç de anlamsız olmadığını doğrulamaya yetecektir bu sorunun!

Şaka değil gerçek! Zaytung haberi hiç değil. Seksen altı yaşındaki profesör sabaha karşı uykusundan uyandırılarak asker kaçağı olduğu gerekçesiyle ele geçirildi! Ele geçirme sözü polislerin düzenlediği tutanaktan alıntı. Haberin ayrıntısına bağlantıdan erişilebilir.

http://www.aydinlikgazete.com/turkiye/86-yasindaki-profesore-asker-kacagi-baskini-h78660.html

At izinin it izine karıştığı Türkiye’de göz göre göre askerlik görevinden kaçanların varlığı düşünüldüğünde; Atatürkçü ve mücadeleci kimliğiyle de tanınan Prof Dr Coşkun ÖZDEMİR hocanın başına gelen çok daha anlamlı ve önemlidir. Ülkeden kovsanız gitmeyeceklerden, zorla gönderseniz bir yolunu bulup döneceklerdendir. Bu nedenle asker kaçağı olduğu savı katıla katıla güldürecek cinstendir. Kaldı ki, askerlik ödevini bu yazıyı okuyan pek çok kişi daha henüz yaşama gözlerini bile açmamışken yapmıştır.

Karanlığa yürümeye kararlı bir ülkede şaşılacak bir durum değil onun başına gelenler. Hoyratlığa, düşüncesizliğe ve kalın kafalılığa bakar mısınız? Olasılıkla kayıtlarda bir hata olduğu söylenebilir. Buna bağlı olarak da askerliğini yapmamış olduğu gözükebilir kağıt üstünde! 86 yaşındaki asker kaçağının(!) peşine böyle mi düşülür?

Olayı duyar duymaz aradığımda ne diyeceğimi bilemez halde lafı gevelerken Coşkun hoca her zamanki neşeli biçemiyle imdadıma yetişmekte gecikmedi. “Hepinizi İstanbul’a bekliyorum! Bu yaştan sonra askere gideceksem davul, zurnayla uğurlanmak isterim” sözleri dökülünce dudaklarından ağlanacak durumumuza gülebileceğimiz de ortaya çıkmış oluyordu.

Ulaşım ve konaklama olanakları geliştikçe yurt içi yolculuklarımız ve buna bağlı olarak da otel konaklamalarımız patlama yapmış oldu. Aranan birilerinin polisin deyişiyle “ele geçirilmesi” de böylelikle kolaylaştı. Yeriniz, yurdunuz, işiniz belliyken sizi ele geçiremeyen polis arayıp da bulamadıklarını seyahatte konakladığınız otel ya da konukevinde sabaha karşı yakalamaktan zevk alır hale geldi. Seksen altı yaşında olmak asker kaçağı kuşkusuyla ele geçirilmenize engel olamıyor. Gün ağarmadan kapınızın yumruklanması, olabilen kabalığın sergilenmesi neredeyse her ölümlünün yaşamda bir kez mutlaka tadacağı bir deneyime dönüşmüş oluyor.

Yolculuk yapmak ve bir yerlerde konaklamak giderek yaygınlaştığına göre ülkenin öteki ucunda bir yerde sabaha karşı yok yere ele geçirilmemek için bazı önlemler almak kaçınılmazdır.

Sözüm yazının başında vurguladığım gibi beyefendilere!

Hemen yarın bir şekilde asker kaçağı olup olmadığınızı anlamaya çalışın! E Devlet bu konuda eşsiz bir yardım sunacaktır. Bir aksilik ya da yanlışlık varsa giderilmesini sağlamanız ele geçirilmenizi önleyecektir.

Bir de, gittiğiniz yerde olanaklıysa bir dosta, ahbaba evinde konuk olmak sabaha karşı tatsız bir sürpriz yaşamaktan alıkoyabilir sizi.

Bugün ülkeyi yönetenlerin hatırı sayılır niceliğinin erkek evlatlarının şu ya da bu şekilde askerlikten bağışık tutulduklarını hiç ama hiç aklınıza getirmeyin! Tersi durumda canınız sıkılacak, ağzınızdan çıkacak kimi sözler devlet büyüklerini aşağılama kapsamında değerlendirilebilecektir. Böyle bir durumda ise bir sonraki otel konaklamanızda sabah karşı ele geçirilmeniz kaçınılmaz olacaktır.

İşin ilginç yanı bu gibi saçma sapan yanlışlıklar yaşayan, sabaha karşı uyandırılmak ve derdest edilmek bir yana yıllarını demir parmaklıkların ardında geçirenlerin vatan tutkusunda milim azalma olmayışıdır. Cumhuriyet sevdalısı Coşkun Özdemir de başına gelene aldırmayıp hizmeti sürdürecektir.

Ceyhun BALCI

İlgi duyacaklar için Coşkun Özdemir’le ilgili bir başka yazım :

https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2012/11/18/urfadan-harvarda/

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s