KARINCALAR VE İNSANLAR

KARINCALAR VE İNSANLAR
Atatürk’ün son hastalığı her geçen gün farklı belirtilerle kendisini göstermektedir. Halsizlik ve bitkinlik gibi önde gelenlerini diğerleri izlemektedir. Ciltteki yaygın kaşıntılar da bir o kadar rahatsızlık vericidir. 1937 yılına denk düşen günlerde yoğunlaşan bu yakınma kendisini muayene eden hekimlerden birisince karıncalara bağlanır. Karınca ısırığının bu cilt rahatsızlığına yol açabileceği kanısına varılır.
Bu durumda karıncalarla mücadele edilecektir. Atatürk’ün köşkte olmadığı günlerde Çankaya Köşkü ilaçlanarak karıncalardan arındırılacaktır. Gemilerde fare öldürmek için kullanılan bir madde bu iş için bire birdir. Yavuz zırhlısından getirtilen bu zehir siyanür içerikli Siklon B’dir. Her ne kadar köşk karıncasızlaştırılmış olsa da Atatürk’ün kaşıntı yakınmaları asıl hastalığından kaynaklandığı için sürüp gitmiştir. 1938’de de benzer yakınmalar nedeniyle tedavi edildiği bilinmektedir.
Bu ayrıntıyı öğrenince kullanılan zehirin adı tanıdık geldi.
Zyklon B (*) çok değil 4-5 yıl sonra bu kez Nazilerin ölüm makinesine dönüşecektir. Kitleleri yok etme derdindeki Naziler için uygulanabilir, sonuç veren ve elbette fazla zahmet gerektirmeyen bir maddeye gereksinim vardır. Havayla birleşince ölümcül bir gaza dönüşen Zyklon B Nazilerce bu kez karıncalar için değil ama insanlar için hem de tonlarca kullanılmış.
Auschwitz Toplama ve Ölüm Kampı’na yolu düşenler boş Zyklon B kutularını muhakkak görmüş olmalıdırlar.
Zyklon B Atatürk’ün kaşıntı sorununa umar olmamış!
Ama, kendilerine yaşam alanı oluşturmaya çalışan ve bu yaşam alanını yok yere kapladıklarını düşündükleri ve yaşamaya değer bulmadıkları milyonları topluca öldürmede Nazilerin epeyce işine yaramış Zyklon B!

p1150604

Auschwitz’de boş Zyklon B kutuları.

Ceyhun BALCI, 10.11.2015
(*) Zyklon B Nazilerin toplu insan öldürümünde kullanımını buluşlarıyla birlikte Hidrosiyanik Asit’i markalaştırdıkları adıdır.

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s