PARİS’TEKİ SALDIRI

PARİS’TEKİ SALDIRI!

Yaklaşık bir ay önce terörle uyandık! Kimi çok bilmişler bizim için olağan durumdur, tasalanmayın anlamında sözler söylemekte sakınca görmemişlerdi.

Paris için çok da olağan sayılmadı ki; en üst perdeden tepki sözleri uçuştu gece boyunca havada! Birisi çok ilginç geldi bana bu sözlerin!

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande : “Fransa’nın gücünü tüm dünyaya göstereceğiz!” En az terör saldırıları kadar korkutucudur bu sözler. Bunca gösteriye karşın bu dünya Fransa’nın gücünü algılayamadıysa vay halimize!

Bu sözler bana bir aforizmayı çağrıştırdı. “Evi camdan olan başkasının camına taş atmamalı!”

Daha önce de konu etmiştim. Ama, yeri geldiğine göre bir kez daha anımsatmakta sakınca yok!

Yıl 2013 Mayıs’ı!

Yer Paris!

Paris’in çok işlek bir caddesinin açıldığı meydanda şölen havasında bir gösteri yapılmaktaydı. Biraz yaklaşınca Özgür Suriye Ordusu adı verilen çetenin çılgın müzik eşliğinde Fransız kamuoyunu etkileyen bir halkla ilişkiler çalışması yaptığı anlaşılıyordu. Arapça sözlerle harmanlanmış oynak müzik Fransızlar için ne anlam taşımaktaydı? O günden bugüne kendi siyasetçilerine yönelik tepki gösterdiklerine tanık olunmadığına göre Özgür Suriye Ordusu adı verilen çete kendince başarılı bir iş yapmıştı belli ki!

https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2013/05/20/orly-asala-oso/

Dün akşamdan bu yana dünyanın dört bir yanından kınama ve başsağlığı iletileri verilmekte. Tam da şimdi Suriye Devlet Başkanı Esat’a kulak verilmeli. Dört yılı aşkın zamandır yüzbinlerce insanını toprağa veren, milyonlarcasını dünyaya saçan ülkenin bu durumu en iyi anlayan olacağına kuşku yoktur.

Paris’te yaşananları emperyalizm penceresinden irdelemediğinizde kuru başsağlığı ve kınamanın ötesine geçememiş olursunuz. 2013 yılının Mayıs ayında Paris’te Özgür Suriye Ordusu çetelerine kucak açarken uzaktan hoş gelen davulun sesi şimdilerde Avrupa’nın kalbinde güm güm atar oldu.

Fransız basını Başkan Hollande’ın duygularına çevirmenlik yapmış sanki! Bugünkü Fransız gazetelerinin pek çoğunda savaştan söz edildiği görülüyor. Başkan da bu saldırıların bir savaş açma anlamına geldiğinden söz ediyor. Sıradan bir rastlantıysa bu ağız birliği ilginç deyip geçmek gerek! Terörle mücadele için çok haklı bir gerekçe doğmuş oldu son saldırılarla.

Terörle gerçekten mücadele mi yoksa terörün Avrupa ya da Amerika’dan uzak tutulması mı yeğlenecek? İşte asıl soru budur.

Bundan çeyrek yüzyıl önce sosyalist blok yıkılıp da dünya batının tek kutupluluğuna kalınca bir düşünür önemli bir saptama yapmıştı. Özellikle tek kutupluluğu özlemle bekleyenler bu saptamaya ilgi göstermemişti. Basit teknolojik olanaklara sahip olabilen herkesin süper güç olma noktasına gelebileceğini söylerken dün gece yaşanan Paris saldırılarına göndermede bulunmuştu belki de öngörülü düşünür!

İnsanlığı terör belasından kurtarmak sanıldığı gibi zor bir iş değil!

Korkarım ki; binlerce kilometre uzaktan gelip de dünyanın önemli enerji kaynakları üzerinde söz sahibi olmak doğal karşılandığı sürece insanlık terörle olan sınavını veremeyecektir. Dün bir yerlerin dengesini bozmak için ortaya çıkarttığınız, besleyip büyüttüğünüz eli kanlı çetelerin günün birinde gelip sizi vurmasına şaşırmamalısınız!

Dün akşamki Paris saldırılarındaki üzücü durum saldırıların hedefine konanların, dünyada bu ortamı doğrudan yaratanlar olmamasıdır. Başka deyişle doğrudan sorumluluğu olmayanlar ödedi başkalarının ortaya çıkarttığı hesabı. Terörle sarsılan batı ülkelerini yönetenlerin bu trajedik duruma da ilgi göstermeleri ve kendi sorumluluklarının bilincine varmaları gerekir.

Emperyalist saldırganlık gemlenmedikçe, dün akşamki saldırıların sona ermesini ummak safdillik olacaktır.

Dünkü saldırıların hedefi olan Fransızlar başta olmak üzere dünyalıların antiemperyalist paydada buluşmaları gereği önümüzdeki tek seçenektir. Bu yapılmadıkça, dünkü korku ve dehşet günden güne azalacak ve unutulacaktır. Bilemediğimiz bir zaman sonra insanlık bu önemli derdini bir kez daha bir başka kanlı ve korkunç bir saldırıyla anımsayacaktır.

Ceyhun BALCI, 14.11.2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s