ANADOLU TARİHİNE (SİKKELERLE) YOLCULUK

NÜMİZMATİK

IMG_4733

Yaşadığın kentte gezgin olmazsan pek çok önemli ayrıntıyı göz ardı etmen kaçınılmaz! Bir kaç saat bile bir şeyleri kaçırmamak için yeterli!

Nümizmatik, para/sikkebilimi olarak çevirilebilir dilimize. Daha çok koleksiyonerleri ilgilendirdiği düşünülse de; nümizmatik aynı zamanda tarihsel kaynaklar arasında yer alan önemli başlıklardandır. Sanat yapıtı yönü de unutulmamalı!

Bilindiği gibi tarihte parayı kullanan ilk halk Lidyalılardır. İÖ 6. yüzyıldaki bu buluş beylik bir tarih bilgisidir. Gururlanmamızda sakınca yok! Lidyalılar, Anadoluludur. Egelilerin biraz daha gururlu olmasına izin verilmeli! Lidya başkenti Sardeis Manisa ili sınırları içindedir ne de olsa!

Lidyalıların parayı ilk bulan ve kullananlar olarak anılmaları bu bağlamda haklarının verilmesi olarak görülebilir. Ama, bilinmeyen ya da bilinse de değinilmeyen bir özellikleri daha vardır!

Lidyalılar, sikkeleri Gediz ırmağının kollarından biri olan Paktalos (Sart) çayının Tmolos (Bozdağ) dağındaki kaynaktan alıp getirdiği doğal beyaz altın da denilen elektrondan (altın-gümüş karışımı) darp ettiler ilk kez! Zamanla elektronu ayrıştıran bir teknolojiyi de geliştirerek hem altından hem de gümüşten sikkeler darp etme başarısına da eriştiler.

Başka deyişle, bir yandan ilk sikkeyi darp etmekle iktisat tarihine izi silinmez bir not düşerlerken; diğer yandan da elektronu ayrıştırarak kimya tarihinde de önemli iz bırakmış oldular!

Yazının girişine dönüp sadede gelmek gerekirse!

İzmir’de ARKAS Müzesi’nde Muharrem Kayhan koleksiyonu sergileniyor! Pek çok sikkeye, kilden, mermerden heykeller, tunçtan demirden irili ufaklı pek çok sanat eseri eşlik ediyor!

İzmir’de yaşayanlar ya da yolu düşenler bir kaç saatliğine gezgin ruhlarını çağırırılarsa bu önemli sergiyi kaçırmamış olurlar!
Atalarımızın tarihsel başarıları koltuklarımızı kabartacak türden!

Ceyhun BALCI, 27.12.2015

Sergiden seçkiler için :

https://picasaweb.google.com/113712996036446725753/NUMIZMATIK27AralK2015

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s