DİKİLİTAŞ

Günübirlik İstanbul ziyaretinde ne yapıp edip Sultanahmet’e uğramak ve Dikilitaş’ı selamlamak gerekliydi. Şansızmızın da yardımıyla yerine getirebildik bu ziyareti.

Sultanahmet’teki hipodrom meydanının güney ucunu yanı başındaki Örme Dikilitaş’la birlikte süsleyen özgün Mısır yapımı bu tarihsel yapıt binyıllara meydan okurcasına dimdik ayaktaydı!

Sultanahmet Meydanı, Dikilitaşlar, 17.01.2016

Çok değil bir kaç gün önce var olalı beri kim bilir kaçıncı vahşete tanıklık etmişti! Kendisini yakından görmek isteyen gezginler kurulmuş bir ölüm makinesi tarafından oracıkta öldürülmüşlerdi. Kasvetli pazar sabahının dinginliğinde yine de ıssız değildi 3400 yaşındaki Mısır dikilitaşın çevresi. Yakın zamanda hemen önünde oluk oluk kan aktığının tek göstergesi kınama pankartlarına eşlik eden taziye çiçekleriydi. Bu durum belli ki dikilitaşın ziyaretçi sayısını artırmıştı. Meydana adım atan hemen herkesin ilk yöneldiği yapı olması olasılıkla bundandı.

IMG_4822

Dikilitaş İÖ 1400’de Mısır Firavunu III. Tutmosis tarafından yaptırılmış ve Karnak Tapınağı önüne konulmuş. Özgün yüksekliği 30 metreymiş.

Yaklaşık iki bin yıl boyunca ait olduğu topraklarda dikilen yapıtın Anadolu serüveni İS 357’de Roma İmparatoru II. Konstantin döneminde başlamış. Önce İskenderiye’ye getirilmiş. Oradan İstanbul’a taşınması ise İS 390’da I. Teodosius döneminde olmuş. Tarih bilgisi Roma’nın batı-doğu bölünmesine İS 395’te I. Teodosius döneminde gittiğini anlatır ilgilisine.

Her ne kadar o yıllarda Roma İmparatorluğu Batı ve Doğu olmak üzere ikiye bölünmüş olsa da; batı tarihe karışmak için gün saymaktadır. Roma doğuda var olmayı sürdürecek ve adı değişerek Bizans’a dönüşecektir. Üstelik batıda yeterince dikilitaş vardır. Bir tane de Konstantinopolis’e gereklidir artık!

Taşıma ve yerine koyma sırasında yüksekliğinden yitirip 16 metreye düşse de görkeminden bir şey yitirdiği çok da söylenemez! Şu andaki kaidesinde yer alan kabartmalar Mısır değil Roma yapımıdır!

Sonraki yıllarda VII. Konstantin zamanında (Onuncu yüzyıl) Örme Dikilitaş adıyla 32.5 metrelik yüksekliğiyle bir kardeş gelecektir yanı başına. Bu kez uzaklardan getirtmek yerine burada kesme taştan yapılacaktır. O bile 1000 yaşını devirmiş olduğuna göre başlı başına bir tarihsel yapıttır.

Bir kaç gün önce yaşanan ve çoğunluğu Alman olan 10 gezginin ölümü Dikilitaş’(lar)ın tanık olduğu son kanlı olay olsun dileyelim.

Yaşamını yitirenlerin anısına saygılarımızı sunarken, son andaki haykırışıyla bir o kadar daha insanın yaşamını kurtaran gezgin rehberi Sibel Şatıroğlu hanımefendiye tüm insanlık adına şükranlarımızı sunalım!

Ceyhun Balcı

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

One thought on “DİKİLİTAŞ”

  1. Sultanahmet Mehdanındaki bu yapıtları 10 yaşımdan sonra sayısını bilmediğim kadar ziyaret ettim. Bütün bölgeyi karış karış bilirim. Hiç anlamadığım şey neden mısır vs vs İstanbulun yönetimindeyken daha fazlasının yapılmadığı, getirilmediği ve kentin antik eserlerle süslenmediği idi.

    Sonra Taliban çıktı ortaya ve Buda Heykellerini un ufak ettiler.

    Daha sonra da IŞID mıdır nedir o örgüt.

    Yeni anladım sorduğum sorunun nedenini… Ama anlamayan o kadar çok ki!!!!

    Dr. Erdem Alptuna

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s