TARİHTEN BİR YAPRAK : YABANCILARI ÜLKEYE ÇAĞIRMAK

İnsanlık tarihi deneyimlerle bezeli! Ders almayı bilenler için elbette! Ders almadıktan sonra ne söyleseniz, ne örnek verseniz boş!
Yıl 1054 : Papalık ve Patriklik karşılıklı aforozlarla yollarını resmen ayırdılar!
Yıl 1089 : Bizans İmparatoru I. Aleksios Komninos Papa II. Urbanus’tan paralı asker istedi. Haçlı Seferleri düşüncesini bu isteğe borçluyuz. Ortodoks ve Katolik mezhepleri ayrılığına karşın batıdakilerin bu isteğin üzerine atlamalarındaki görünür neden Kudüs’ü Müslümanlardan kurtarmak gibi bir dinsel gerekçeyle açıklansa da; gerçek neden batıdakilerin ekonomik açmaz içinde oluşudur. Yeni yerler, yeni fırsatlar ve yeni ekonomik olanaklar demektir!
İlki dışında kalan 3 Haçlı seferi başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
Hatta, II. ve III. Haçlı Seferleri’ne katılan ordular Selçuklu güçlerince neredeyse tümüyle yok edilmişlerdir. Aslan Yürekli Richard canı tatlı olanlar Kudüs’e Anadolu yoluyla değil de doğrudan deniz yoluyla erişmeyi seçmişlerdir.
Haçlı Seferleri çağrıcı Bizans’ı da pişman etmiştir. Başı bozuk binlerce ipten, kazıktan kurtulmuş batılı Bizans kentlerini de yağmalayıp yerle bir etmiştir.
Yıl 1204 : Son Haçlı seferi güçleri Kudüs’e varamayınca bu kez İstanbul’u ele geçirdiler Yetinmeyip İstanbul’da 1261’de sonlanacak bir Latin İmparatorluğu kurdular. Onları çağıran Bizans ise İznik ve Trabzon’da adı imparatorluk olan beyliklere dönüştü. Bir tür Fetret Devri yaşandı Bizans açısından.
Kıssadan hisse :
“…..bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.”

Günümüzün tarih bilgisinden yoksun, okumuş cahillerinin “barış” kisvesi ardında uluslararası güçleri Anadolu’ya çağırdıklarını görüyoruz. Bu akıl almaz çağrıyı “düşünce özgürlüğü” sosuna bulayıp pazarladıklarını da şaşırarak gözlemliyoruz!
Kuşkusuz dayanışmanın ve yardımlaşmanın ulusu, dini ve dili olmaz!
Ama, ülkeye çağırdıklarınız emperyalist batılıysa çokça düşünmekle yükümlüsünüz demektir!
Öncekinin üzerinden 10 asır geçmişken Haçlı Ordusu’nu bir kez daha çağırmaya eşdeğer hoş görülemez hataya değinmek istedim!
Vatan toprağını hem de hiç gereği yokken yabancılara çiğnetmek gerekçesi ne olursa olsun kendisini solcu olarak tanımlayanlara yakışıyor mu?

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s