LOKOMOTİF’TEN DEMİRSPOR’A

Futbolu 2’si tutmak, 20’si atmak için top peşinde koşanların oyunu olarak görürseniz yazının geri kalanını okumanıza gerek bile yok derim!

Çok daha fazlasıdır!

Bugün çember sakal bırakıp, sevincini secdeye vararak dışavuran topçu görünümlülerimiz milyonları avutan bu oyunu siyasetin orta yerine çekmekte sakınca görmezler.
Türkiye’de futbol da bir kimlik aracına dönüşmüşken; adı üstünde Lokomotif Moskova olumlu bir kimlik yansıtıyor. Kulüp ilk olarak 1922’de Kazan-Moskova Demiryolu takımı olarak kurulmuş. 1923-1930 arasında adı Ekim Devrimi olarak değiştirilmiş. 1930’da yeniden Kazan-Moskova Demiryolu adına dönmüş. 1936’da şimdiki adında karar kılmış.
Demiryolu işçileri tarafından kurulmuş.

Lokomotivm
Bir ünlü büyüğümüzün bir zamanlar söylediği “demiryolu komünist işidir!” sözlerini anımsayarak gülümseyelim!
Lokomotif Moskova, hem Sovyet döneminde hem de son çeyrek yüzyıl boyunca Rus döneminde önemli başarılara erişmiş. Rus sporunun geneline oranlandığında futbol çok öne çıkmasa da; her dönemde en azından mücadele eden, kolay teslim olmayan geleneklerini korumuşlar.
Kulüp başkanı da bir kadın!
Olga Smorodskaya!
Türkiye’nin demir ağlarla örüldüğü yıllardan kalan gelene uyarınca demirspor kulüpleri başta futbol olmak üzere pek çok spor dalında göstermişlerdi kendilerini. Yaşamını sürdüren Adana Demirspor’u ayrı yere koyarak; demirspor adını taşıyan kulübümüz kalmadı dense yeridir. Örneğin, Türkiye’de demiryolunun başkenti sayılan Eskişehir Demirspor kulübünün kendine özgü sayıca az ama nitelikçe yüksek bir yandaş grubu olduğunu anımsamadan edemiyorum!


Rusya, komünizmi terk edip kapitalizmle haşır neşir olsa da demiryolculuk geleneği ortadan kalkmadı. Tersine, Rusya demiryolları daha da güçlendi. Bu bakımdan Lokomotif takımının arkasındaki desteğin eksilmediğini vurgulamakta yarar var!
Fenerbahçe Avrupa Ligi’nde işte böyle bir kulüple karşı karşıya gelecek!
Rusya’daki futbol sezonu gereğince Rus takımının haftalardır maç yapmamış olması ilk bakışta bizim avantajımız olarak görünmekle birlikte, son sözün sahada söyleneceği de kuşkusuzdur.
İki takım arasındaki bütçe farkından da söz edilebilir. Ancak, pek çok deneyimle kanıtlanmıştır ki; bu önemli gibi görünen fark başkaca etkenler aracılığıyla azaltılabilmektedir.
Özetle maç ortadadır!

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s