“GENİŞ” BİR TAKIM ya da SS LAZİO

Dün Lokomotif, bugün Lazio! SS Lazio dersem Nazileri çağrıştırmış olurum. Roma’nın iki takımından biri olan Lazio SS’den hiç gocunmamış. Mussolini’nin de desteklediği bir takımmış zamanında. Pek çok kulüp adının önündeki SS’ten kurtulmak adına değişikliğe giderken Latince Latium’dan köken alan ve “geniş” anlamına gelen Lazio kuyruğu dik tutmuş.

Lazio öncekinden önceki yüzyılın sonunda, 1900’de İtalyan ordu mensuplarınca kurulmuş. Adının başındaki (SS) Societa Sportiva’nın kısaltması! Ses ve harf benzeşmesi dışında Nazilerle bağlantısı yok.

lazio1
Forma renkleri beyaz ve gök mavisi (Bianco Celesti)! Gök mavisi renginin seçilmiş olması eski Yunan’daki olimpiyatlara gönderme yapma amaçlı! “Kartallar” ya da “Kartalcıklar” diğer takma adları! Gök mavililer diyenler de var! Gökmavililer İtalyan ulusal takımı için de kullanılıyor.
Lazio toplam 45 spor dalında etkinlik gösteriyor.
Lazio’da tanıdık bir oyuncu var!
Miroslav Kloze!

thumb
Alman oyuncu ardışık 4 dünya kupasında forma giymekle kalmadı! Toplam 16 golle dünya kupaları gol krallığı unvanıyla da taçlandı. 37 yaşındaki Klose 17. sezondur profesyonel olarak forma ıslatıyor. Tam bir görev adamı! Gösterişten iz bulmanız güç ama disiplin ve namus dört dörtlük. Böyle bir oyuncudan gol yemek biraz üzücü olabilir ama her golcü böyle olsa da dedirtir insana!Tartışılmayacak parlaklıkta bir kariyer sahibidir!

Sinyor namlı Can Bartu da Lazio forması giyenlerden! İtalya’da top oynadığı 6 sezonun (1964-1967) son üç yılında Lazio için ter döktü.

s-bf053746fe08de8c666f3ddd43a341bb6d8ab739

Can Bartu Lazio formasıyla

Can Bartu’dan epeyce önce 1951-1952 sezonunda efsane Beşiktaşlı Şükrü Gülesin de Lazio forması giydi. Lazio’da oynadığı 29 maçta attığı 16 golle fena sayılmayacak bir performans gösterdi. Çizmede top koşturmuş Türkler arasında en iyi başarımın ona ait olduğu söylenebilir.

Aynı zamanda karikatürist olan Altan Erbulak’ın çizgileri Şükrü Gülesin’e göndermelerle birlikte Milliyet’in spor sayfasını süslerdi
Lazio öteden beri tanışık olduğumuz bir takım! Yener de elersek ne iyi! Yenilirsek yabancıya yenilmemiş olmakla avunabiliriz!

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s