NEDEN KAMUCU OLMAK GEREK ?

Artvin Cerattepe direnişi bir kez daha gösterdi! Türkiye başındaki dertten kurtulmak için aradığı kıvılcımı “çevre”den bulacaktır. Taksim Gezi Parkı’ndaki üç, beş ağaç için başlatılan direniş bir halk hareketine dönüşmek üzereydi. Türkiye’de siyasi olarak boy gösterenlerin öngörüsüzlüğü bu sonuç almaya çok yakın halk hareketinin önünü kesti.

Aydınlık Pazar’daki bir söyleşi ilginç ipuçlarıyla dolu! Yeşil Artvin Derneği Başkanı ile yapılan söyleşiden Artvin’deki altın varlığının 1988’de fark edildiğini anlıyoruz. MTA (Maden Tetkik Arama Enstitüsü) bir kamu kurumu olarak altın varlığını saptamış. Ama, bir kamu kurumuna yakışır şekilde Artvin’de altın madenciliğinin çevreye zarar vereceğini de eklemiş raporuna. MTA’nın kamucu duruşuna yakışmayan bir çalışanı haber uçurup, bir tanıdığının buradaki imtiyazı ele geçirmesine yardımcı olmuş! Otuz yıl önceki bu ayrıntı bugün karşımıza Artvin direnişi olarak çıkmış oldu!

Belli ki, o zamanlar valilerin de kamu görevlisi olmakla kalmayıp kamucu olabildikleri yıllarmış. 1995’te zamanın Artvin Valisi’nin hazırlattığı bir raporun sonuç tümcesi “Artvin’de madencilik yapılmamalı” sözüyle bağlanmış!

**************************

Bu olağandışı güzel pazar sabahını kirleten bir manzarayala karşılaşmasam iyi olacaktı!

İzmir’i bilenler kolaylıkla gözleri önüne getirebileceklerdir! Hilton Oteli’nin tam karşısında, Aziz Polikarp Kilisesi’nin yanı başındaki boş alanda inşaat çalışmaları başlatılmış. Vinçler, sondajcılar, zeminciler sahne almış durumda!

Geçmişte burada bir TEKEL deposu vardı! TEKEL yağması sonrasında ele geçirildi doğallıkla! Çok yüksek olmayan bu yapının yıkılması bile ferahlatmıştı bölgeyi. Yıllardır orada bulunan Aziz Polikarp Kilisesi’nin varlığının farkına varılmıştı.

Olasılıkla değil kesinlikle yeni bir kuleye ve daha doğru deyişle koyu gölgeye kavuşacaktır İzmir! İzmir’e yatırım yapılmıyor korosunun çatlak sesleri sevinebilirler! Ama, İzmirliler ya da başka şekilde söylemek gerekirse kentliler şimdiden yas tutmaya başlamalılar derim!

Umarım yazıya konu olan soruya yanıt ver(ebil)mişimdir!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s