KADINLAR GÜNÜNDE KADINA ŞİDDET ÜZERİNE…

Manset_1400278852_82

Bu akşam Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle İzmir Tabip Odası’nda İzmir Barosu’ndan avukat dostlarımızın katılımıyla gerçekleştirilen bir etkinliği izledim. Doğrusunu isterseniz, sunumdan önce tedirgindim. Pek çok yerde ve ortamda olduğu gibi yasak savıp içimizi rahatlatıp gönül rahatlığıyla evlerimizin yolunu mu tutacaktık?

Etkinlik başlar başlamaz kaygılarım dağıldı! Avukat dostlarımız etkinliğe son derece iyi hazırlanmışlardı.

İlk konuşmacı ancak izlemekle algılanabilecek şekilde izleyicileri sarsan bir başlangıç yaptı! Kimi zaman duygulanarak, çoğu zaman öfkelenerek ve her an utanç içinde izledik örneklerle bezeli konuşmayı. Ülkemizde kadın, erkekten bir adım daha yakındır ölüme diyebiliriz bu örnek uyarınca. Son 13 yılda, ölmekten beter olanları bir yana bırakarak; 5500 dolayında kadınımızın vahşice katledildiği bilgisi tüyler ürperticiydi.

Çarpıcı pek çok örnekten belleğime çivileneni anmadan geçemem! “Çok sevdiği” kocasının çok sevdiği enginar yemeğini pişirip, ocağı kapattıktan sonra kendi kurduğu darağacında canına kıyan kadınımızın ardından üzülmek bir yana utanç duymamak elde mi? Anacığı canına kıydıktan sonra dakikalarca çaldığı zile yanıt alamayan, çilingirin açtığı kapıdan içeri adım attığında gözlerinin önüne serilen manzarayla yıkılan küçük Zeynep’e borcumuz ödenemeyecek kadar büyüktür!

İkinci bölümde yasalar üzerinden sürdürülen bilgilendirmede işin gelip ATAERKİL toplumsal yapımıza dayandığını fark ettik! Yasalar iyi mi kötü mü? Yorumlayanlar bilgili mi bilgisiz mi? Kuşkusuz önemli sorular! Ama, içinde yaşadığımız toplumun olaylara bakışı iyi hal indirimini dayatmakla kalmıyor, kaçınılmaz kılıyor!

Size önerimdir!

Hiç de zor değildir dediğimi yapmak!

Bilgisayarınızın arama motoruna bundan 70-80 yıl öncenin fotoğraflarını buldurun! O fotoğraflara yansıyan kadın portrelerine bakın! O güzel ve gülen gözlere yansıyan özgüvene bakın!

Sonra da, yolda, otobüste, metroda, vapurda rastlayacağınız kadınların gözlerinin içine bakın! Onların çehresine yansıyan kaygı, ürkeklik ve eziklik her şeyi anlatmış olacaktır.

Özetle, eğitim önemlidir belki, yasalar da, yasaları yorumlayanlar da!

Hepsinden önemlisi ülkeye egemen olan iklimdir!

Kadınlara söven, onları döven ve hatta öldüren özneler sıradan ve zavallı tiplerdir. Onlara değil onları üreten iklime bakın derim!

Elbette eğer, sivrisinek avlamak yerine, bataklığı kurutmak istiyorsanız!

Ceyhun Balcı

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s