BİR SEÇİM BÖYLE GEÇTİ

b602a8690dd297522ae4f207303408d6

2014 yılındaki İzmir Tabip Odası seçimlerine gerçeklik payları olmasa da “asistanlar” ve “özel hekimlik” damga vurmuştu. Baskı altına alınan ve bindirilmiş kıtalar halinde seçime taşınan çok sayıda asistan hekim hocalarının yüzüne bakmaya bile korkmuştu. Son kullanma tarihi dolan ve işe yaramayacağı anlaşılan bu iki aygıtın yokluğunda bu kez bir meslektaşımızın valilikçe açığa alınmasının koyu gölgesi altına gidildi seçime.
Her fırsatta dile getirdiğimiz katılımı artırma hedefine erişemesek de yukarıda anılan iki alandaki efsanenin yokluğu seçimi olağan ortamına taşımış oldu.
HEKİMGÜÇBİRLİĞİ grubu içinde 5. kez aday olduğum bu seçimlerde koşarak çalıştık demem gerekir. Aday belirlemelerinin başarısı sonuçlara fazlasıyla yansıdı. Çekirdek grubun çalışmalarına eklenen (yeni) adaylarımızın hakkı ödenecek gibi değildir.
İlk kez Kültürpark’ta yapılan seçimler yer belirlemenin de doğru olduğunu gösterdi. Okul bahçesinde sıkça rastlanan ve hekimlere yakışmayacak çığırtkanlık ve işportacılık görüntülerinden eser yoktu. Geniş alanda son derece temiz ve nezih bir ortamda gerçekleştirilen seçimde aksaklık yok denecek azdı. Yer seçimine katkıda bulunanlara teşekkür etmeliyiz. Seçimden sorumlu kamu görevlisinin seçim sonundaki bundan böyle seçimler burada yapılsın dileğini de paylaşmış olayım.
Alanda bizler hakkında yürütülen Akit destekli AKP listesi söylemleri olsa olsa çaresizliğin dışavurumu olarak not edilebilir. Oysa, biz her iki listede yer alan hekimlerin son derece değerli olduğuna vurgu yaparak sorunumuzun kişisel değil çizgisel olduğunu sonuçlardan da anlaşıldığı gibi başarıyla anlatabildik. Bu çizgiyi sürdürmekte yarar var! TTB’nin yanlış çizgisine vurgu ve bu çizgiyi değiştirme iddiası önemli getiri sağlamış görünüyor. Hekimleri etkilemede anahtar sözcük TTB’dir. Ayrıca, çaresiz ve ne olursa olsun seçim kazanmak zorunda olanların başvurmakta sakınca görmediği karalayıcı söylemler tutturmak bizlere yakışmazdı.
Bu seçimde sağlanan bir başka başarı efsane isimlerin seçim sandığına gömülmesi olmuştur. Yarın seçim olacak olsa DKH bırakın seçim kazanmayı liste çıkartmayı bile başarması zor gözükmektedir.
Dün akşam neden 30-0 yapamadık diye hayıflanmış olabiliriz. Ama, tarihteki kimi mutlak üstünlüklü yengilerin çok geçmeden çok daha şiddetli çatışmalara yol açtığını unutmayalım. Birinci Dünya Savaşı sonundaki Versay Antlaşması’nı anımsayınız.
İzmir’in dağlarında çiçekler açtırdığımız için ne kadar gururlansak azdır. Unutmayalım ki karşımızda ummadığı ağırlıkta yenilgi almış bir topluluk vardır! Kışkırtmalardan uzak durmakta ve ağırbaşlı olmakta yarar olduğu kesindir.
İzmir’de büyük emeklerle oluşturulan çizginin ülke geneline yansıtılması gereklidir. Artık, İzmir’e sığmadığımız, sığmayacağımız anlaşılmaktadır. Bundan böyle çabaları bu yönde yoğunlaştırmak gerekiyor. Bunun önde gelen koşulu HEKİMGÜÇBİRLİĞİ modelini ülke genelinde yaygınlaştırmaktır.
Sonuçlar hepimize kutlu olsun!
Birlikte yürümeyi sürdürelim!
Ceyhun Balcı

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s