ANIT KABİR : TÜRKLERİ ANLAMA KILAVUZU

IMG_2126

Dün (15 Mayıs 2016) bir grup meslektaşla birlikte Anıt Kabir’e yolumuz düştü. 15 Mayıs 1919’da Hasan Tahsin’in İzmir’de işgalci Yunan’a ilk kurşunu sıkması dışında özel bir gün değildi. Hava puslu ve hatta yağmurlu olsa da ılıktı. Anıt Kabir’e akın eden pek çok insan için günü farklı şekilde değerlendirmek söz konusu olabilirdi.
Bildiğimiz kadarı ile mitinge katılmak ve hatta seçimde oy vermek bile para kazandıran bir eylem haline gelmiştir Türkiye’de. Anıt Kabir’e gidene para verilmesi özendirilmesi söz konusu değildir.
Anıt Kabir’e onlarca kez gitseniz heyecan ya da coşku düzeyinizde değişiklik olmaz.
Bu sıradan Pazar gününde azımsanmayacak bir insan kalabalığını bunca aşağılamaya ve engellemeye karşın Anıt Kabir’de buluşturan neden iyi anlaşılmalı. Bu kez her nedense Anıt Kabir’i dolduran insanları gözlemlemeyi seçtim. Anadolu’dan gelenlerin çokluğu dikkat çekiciydi. Ayrıca, toplumsal kesimlerin hemen hepsi boy göstermekteydi. Onlara eşlik eden yabancıları unutmamak gerek! Hatta, şimdilerde siyasi bir üniforma olduğu konusunda uzlaşı içinde olunan türbanlılar da yok değildi.
İnsanı şaşırtan bu manzara tek bir şeyi düşündürttü bana!
Mustafa Kemal Atatürk kimilerinin düşündüğünün tersine Türkiye’nin birleştirici gücü olmayı sürdürmektedir. Çünkü, başardığı şey, ortaya çıkarttığı eser sıradan değildir.
Oy devşirmek için hoca efendinin peşine takılanlar, etnikçi, hendekçi kirli savaştan medet umanlar biraz olsun akıl sahibiyseler eğer Anıt Kabir’de hemen her gün ortaya çıkan manzarayı iyi okumalıdırlar. Bu manzarayı okuması gerekenlerin çok da zahmete girmelerine gerek yoktur üstelik. Pek çoğu için yürüme uzaklığındadır bu paha biçilmez ortam!
Türkiye’yi karmaşaya sürükleyen bir iktidar sorunu olduğu konusunda kuşkumuz yoktur. Ama, bu feci manzarayı değiştirme göreviyle yüklü olması gereken muhalefet sorunu çok daha yakıcı ve ivedi çözüm beklemektedir.
Kimilerine komplo teorisi gibi gözükebilir! Ama, yanı başlarındaki Anıt Kabir’de ortaya çıkan görüntüyü görmezden gelme konusunda üsteleyen muhalefetin birilerince görevlendirilmiş olduklarını, muhalefet yapmak yerine muhalefet rolü oynadıklarını görmek için daha neyi beklediğimizi sormaktan alamayacağım kendimi!
Mustafa Kemal ATATÜRK yokluğunun üzerinden 3 çeyrek asır geçmiş olasına karşın ders vermeyi, öğretmeyi ve yol göstermeyi sürdürüyor!
Elbette anlayana…
Ceyhun Balcı

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

One thought on “ANIT KABİR : TÜRKLERİ ANLAMA KILAVUZU”

  1. “Mustafa Kemal Atatürk kimilerinin düşündüğünün tersine Türkiye’nin birleştirici gücü olmayı sürdürmektedir…”
    Nereye kadar, ne zamana kadar… Bu gün verdiğimiz kavga yarın devam edecek mi? Yarının garantisi var mı? Anlayanlar yarın var olabilecekler mi?
    Bu soruların cevabında çok iyimser değilim…
    hzs

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s