BHB NE YAPTI?

 

Başlıktaki soruyu “BHB neyi başardı?” şeklinde de değiştirebiliriz!
Bağımsız Hekimler Birliği (BHB) geçen genel kuruldan bu yana ve özellikle de son birkaç ayda attığı adımlarla TTB’nin hekimlerden kopuk, ayrılıkçı ve bölücü anlayışa teslim edilmek zorunda olmadığını ortaya koyarak büyük iş başarmıştır. Seçimlerde alınan sonuç BHB’nin bundan böyle EDTTB’ye soluğunu hissettireceğini göstermiştir.
İktidarını yitirme kaygı ve korkusu EDTTB’yi özellikle genel kurul ortamlarında sergilediği sınır tanımaz ve pervasız tutumdan uzak durmaya zorlamıştır. EDTTB’nin geçmiş seçimlerde karşısında rakip yokken sergilediği hoyratlıktan uzak durmak zorunda kalışı genel kurul boyunca ibretle izlenmiştir. Bu bile başlı başına bir başarıdır. Bu olumlu durumun seçim taktiği gereğince geçici bir tutum olup olmadığını zaman gösterecektir.
Diğer yandan, BHB eriştiği güce karşın ağır başlı ve sağduyulu davranmaktan uzaklaşmayarak hekimlere yaraşır bir davranış sergilemiştir.
EDTTB’nin 26 yıla varan iktidarına son verme konusunda çaresizlik sergileyen hekimler (delegeler) BHB modelinin işe yarayacağı izlenimi yaratmasıyla birlikte Ankara’ya koşmuşlar ve üzerlerine düşen görevi yerine getirme çabası içinde olmuşlardır.
BHB uzun uzadıya seçim bildirgeleri hazırlamak yerine hekimlere ve hekimliğe odaklanmayı ana ilke edinmiştir. Buna eklenen, ülkemizin birliği, dirliği, bütünlüğü ve Atatürk Cumhuriyeti’nin kazanımları duyarlılığı birleşmeyi sağlamaya yetmiştir. Bu model önümüzdeki seçimlerde açmaza sürüklenmiş odalar için bir çıkış yolu olacağı gibi TTB’yi yönetenlere ve yöneteceklere de hekimleri birleştirme reçetesi olarak tarihteki yerini almıştır.
BHB’nin farkında olunmayan bir başka başarısına daha vurgu yapmakta yarar görüyorum.
TTB’nin son dönemlerde özellikle GYK çalışmaları aracılığıyla su yüzüne çıkan katılımsızlık hastalığına her fırsatta değinmiş olduğumuzu anımsıyorum. Oda seçimlerine katılımın cılızlığına (toplamda % 20’lerde kalan bir katılım söz konusudur) GYK toplantılarına katılımsızlık eklendiğinde hekim örgütünün bedenini saran hastalığını yıkıcı sonuçları olagelmiştir. TTB’nin örgütten uzaklaştırdığı özellikle orta ve küçük ölçekli odaların seçime katılımı dikkate değerdir. BHB, bunu sağlayarak andığımız türden odaların örgütle barışmasına katkıda bulunarak önemli bir başarı sağlamıştır. Bir kez daha iktidara gelen EDTTB’nin bu barışma fırsatını kullanması hekimliğin yararına olacaktır.
Özetle, bundan böyle EDTTB boşluğa karşı değil BHB’nin oluşturduğu sert rüzgâra karşı yürümek durumunda kalacaktır!
EDTTB’nin, BHB’nin ortaya çıkmasına ve rüzgâr estirmesine neden olan olumsuz politikalardan vazgeçmemesi durumunda çok uzak olmayan bir gelecekte görevden uzaklaştırılması artık hayal olmaktan çıkmıştır.
Bu olumlu gerçeğin ortaya çıkmasındaki paha biçilmez katkıları nedeniyle BHB’yi oluşturanlara, özveriyle çalışmalarına katılanlara, adaylık önerilerini onaylayarak listemize güç katan değerli meslektaşlarımıza ve en az bunlar kadar önemlisi Anadolu’nun her köşesinden yollara düşerek listeye destek veren meslektaşlarımıza kucak dolusu teşekkür borçluyuz…
BHB, İzmir’de, Tekirdağ’da, Denizli’de ve Kocaeli’de kendisini gösteren güçlü dip dalgasını Anadolu’dan doğan bir başka dip dalgasıyla birleştirerek EDTTB’yi sallamıştır!
Başlangıç için bundan iyisi düşünülemezdi…
Ceyhun Balcı

IMG_2204[1]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s