İÇİMİZDEKİ İBERYALILAR

Mucizeyle EURO 16’ya katılan Türk Milli takımı bu akşam İspanya/İberya ile oynuyor. Pohpohlama sözleri havalarda uçuşmakta. Hem kulüp hem de takım düzeyinde İspanyollara karşı başarımız unutulmayacak kadar az.
“İçimizdeki İrlandalılar” deyimini futbola borçlu olsak da hemen her konuda kullanım alanı bulduğuna kuşku yok.
“İçimizdeki İberyalılar” desek ne anlaşılır? Aklı başında hiç kimsenin bu akşam İspanyolların kazanmasını dileyeceğini söyleyemeyiz.

indir
Yine de içimizde İberyalılar bulunabileceğini öne sürelim!
Bilindiği gibi Anadolu bir kültürel harmanyeri gibidir!
Gelenin, geçenin ve hatta yerleşenin haddi, hesabı yoktur.
İberyalıların da yolu düşmüştür Anadolu’ya!
Malazgirt Savaşı’nın kazanılmasıyla birlikte Anadolu’ya akma hazırlığındaki Türkmenlere set olan barajın kapakları açılmış olur. İzleyen yıllarda Anadolu’da yoğun bir insan hareketi yaşanır! Bizans ahalisi kıyılara yığılıp, Anadolu’ya veda ederken, Türkmenler yeni bir yurda kavuşmuş olur.
Beylikler döneminde Türkmen akınları karşısında bunalan Bizans hiç akla gelmeyecek çarelere de başvurmuştur.
XIV. yüzyıl başlarında Bizans deyim yerindeyse beyliklerce kuşatılmışken Sicilya’daki paralı askerlikleri sona eren Katalanlar Roger de Flor önderliğinde Anadolu’ya gelirler. Daha doğrusu Bizans tarafından çağırılırlar. Bizans’a paralı askerlik yapacaklar ve işsizlikten kurtulacaklardır böylelikle. Serüven ve ganimet de cabası!

roger_de_flor

Roger de Flor

Dokuz ay süreyle Bizans’a paralı askerlik yapacak olan Katalanlar 6500 kişidir. Katalan Bölüğü olarak da adlandırılmışlardır. Evlilik yoluyla Bizans’la akrabalık kuran Roger de Flor’a Sezar unvanı bile verilmiş!

1024px-Companyia_catalan_d'orient_1303-1304.svg
Savaş taktikleri ve teknolojileri Anadolu’daki Türkmenleri alt etmeye yetecek kadar üstünmüş. Epeyce başarı kazanmışlar Anadolu’da bulundukları sürece! Özellikle, Alaşehir dolaylarını kasıp kavuran Katalanlar Bizans kentlerine de saldırıp, egemen olmaya başlayınca Anadolu serüvenlerinin sonlanması kaçınılmaz olmuş. Karşı kıyıya geçip şiddeti sürdürmeleri üzerine Roger de Flor’u öldürten Bizans yine de engel olamamış Katalan şiddetine. Trakya yağmalanırken, Katalanlar bu kez Atina çevresinde 90 yıl hüküm sürecek bir Katalan Krallığı kurmuşlar.


Anadolu’da savaşmakla yetinmedikleri kolaylıkla kestirilebilecek Katalanlar/İberyalılar’ın bu topraklarda tarih kitaplarına geçenin ötesinde biz iz bırakmış olmaları göz ardı edilemeyecek bir olasılıktır.
İçimizdeki İberyalılar varsayımını bir de bu gözle değerlendirmekte yarar var!
Neyse, bu akşamki maçı izlerken bu yazıdaki bilgileri de aklınıza getirin derim! Maçın heyecanına içimizdeki İberyalılar düşüncesinin heyecanı karışsın!
Maç tahminini de başkaları yapsın!

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s