GÜLE GÜLE YAŞAR NURİ…

yasar-nuri-ozturk-640x360İnanılır gibi değil! Çok değil, bir kaç gün önce köşe yazısı yazmıştı. Zaman zaman gelen kötü haberlere karşın köşe yazısını gördüğümde derin bir oh çektim aylarca!

Yaşar Nuri Öztürk künyesinde “ilahiyatçı” yazan ama onun çok ötesinde bir kişilikti. Üretkenliği, özgüveni ve topluma kutup yıldızı gibi yol göstericiliği son derece farklıydı!

Bilgi, bilinç ve birikim derinliği sövmeye başvurmasını gerektirmeyecek ölçüde fazlaydı.

İlahiyatçılığın her geçen gün bırakınız din adamlığını dinciliğe ve yobazlığa evrildiği günümüz Türkiye ortamında Cumhuriyet ürünü filozof din bilimci kuşağının seçkin üyelerinden birisiydi.

Bu kuşak söz konusu olduğunda ilk akla gelen ad kuşkusuz Bahriye Üçok’tur. Evine gönderilen bombalı paketle katledilen ve bugüne uzanan karanlık yollara sapışı simgeleyen olaydan sonra Yaşar Nuri yaşayan bir kaç filozof ilahiyatçıdan birisiydi.

Bu yönden kaybı yeri doldurulamazlığa eşdeğerdir.

Ortaçağı Rönesansla yırtan Avrupa’da olduğu gibi bir kaç yüzyıl geriden gelen Türk rönesansının önderi Atatürk’ün sapmaz izcilerinden birisiydi.

Filozof bir din bilimci olarak kolaya, başka deyişle dinciliğe değil de dinselliği çağdaş koşullara uyarlamayı bıkıp, usanmadan denedi. Ülkenin savrulduğu durum onun çabalarını karşılıksız bıraksa da; duruşundan, tutumundan ve eğilip, bükülmezliğinden zerrece ödün vermedi.

Yalnız Türkiye değil yobazlığın karanlığında yolunu yitirmiş doğu toplumları da, toplamda dünyalıların tümü çok değerli bir evladını yitirmiştir…

Yaşamı boyunca taşıdığı ve yükseklerde tuttuğu bayrağı yere düşürmemek biz geride kalanların biricik görevi olmalıdır. Onun ardından yapılacak, anısını yaşatacak en güzel eylem de bu olacaktır.

Güle güle Yaşar Nuri Öztürk!

Seninle eşzamanlı yaşadığımız için şanslıyız…

Ceyhun Balcı, 22.06.2016

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

One thought on “GÜLE GÜLE YAŞAR NURİ…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s