BAYRAM TATİLİ

“İnsan belleği unutmakla engellidir!”
Yanlış anlaşılmasın! Bu çok bilinen özdeyişi kendim için anımsatıyorum.
Her nerede olursak olalım! Nereye gidersek gidelim onlarsız yapamıyoruz belli ki!
Trafik terörü, taksici şiddeti, hanımefendi görünümlü sürücülerin anlam verilemez saldırganlığı, hatta inşaat gürültüsü, gece gündüz dinlemeyen müzikal terör,…
Uzatın uzatabildiğinizce bu listeyi!
İzmir’in Çeşme ilçesinden söz ediyorum. İzmir ve Çeşme yerine başka bir kentimizin ve ilçemizin adını kolaylıkla koyabilirsiniz. Çok iyi biliyoruz ki; yukarıda andığımız hastalıklar yerel değil ulusal düzeyde etkiliyor toplumumuzu.
Çeşme’ye tatile gelmiş insanların kaçarcasına geride bıraktıkları kentlerde iç içe oldukları sorunları dinlencede de yaşıyor olmalarına tepkisizlikleri ancak, onları yanlarında getiriyor oluşlarıyla açıklanabilir?
Geçen hafta Atatürk Havalimanı’nda yaşanan bombalı saldırı sonrasında taksicilerin ve onlara eklenen otelcilerin sergilediği insanlık dışı tutum haklı olarak eleştiriye konu edildi. Dolar cinsinden taksi ücretleri, bilmem kaçla çarpılan geceleme ederleri toplumsal çatlamamamızın sıradan sonuçları olarak çıkmıştı karşımıza.
Çeşme’de bu uzun bayram tatilinde gözlerimizin önüne serilen dehşet verici manzaralar İstanbul’daki taksicilerin de, otelcilerin de tekil olgular olmadıklarını ortaya koymuştur.
Teröre ve vatan bütünlüğüne yönelen tehditlere karşı direnme çabası içindeki Türkiye’nin ciddi bir alt üst oluş gereksinimiyle karşı karşıya olduğu kuşku götürmez bir gerçektir ne yazık ki! Her hangi bir ortamda, gündelik insan ilişkisinde zorlanan, bu sıradan yaşam eyleminde beceriksizlik sergileyen bir toplumun yaşamsal konularda dik durmasını beklemek zorlaşır.
Bir çift söz de yönetenlere gelsin!
Atanmış ya da seçilmiş diye ayırt etmeden söyleyebilirim ki; bu bağlamdaki olumsuzluklar her geçen yıl katlanarak artıyor. Sakin ve dingin bir dinlence özlemi duyanların yönetenlerce de ortada bırakıldığı kesindir.
Kural tanımazlığa, saygısızlığa, kaba güce dayalı gündelik olumsuzluklara dur diyeceklerin sessizliği deyim yerindeyse bu anlayışlara güç vermektedir.
Son söz : Uzun bayram tatillerinde Çeşme’ye gelmeyin! Bu yalın gerçeği yaşayarak öğrenmiş olan bizler bir kez daha unutmakla engelli belleğimizin kurbanı olduk!
Bir daha asla!
Bu gibi uzun tatillerde Çeşme’yi (ve ona eşdeğer tatil beldelerini) kendini bilmezlere bırakmak en iyisi gibi görünüyor.

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

One thought on “BAYRAM TATİLİ”

  1. Haklıınız bizde öleyapıyor ankarada blunuyoruz Ceyhun bey. Çeşmede bir Bayram geçirdim bi dahada bayramda gitmedim .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s