SAATSİZ KULE

SAATSİZ KULE

15 Temmuz darbe girişiminde canımızı en çok sıkan şey akan kan ve yitirilen canlardır. Şiddetle ve öfkeyle karşı çıktığımız bu olayın bir başka yönü İzmir’in simgesi saat kulesinde gözler önüne serildi. Darbeye karşı gösteri amacıyla toplanan kalabalıktan kimileri bununla yetinmedi. 25 metrelik kuleye tırmanarak batı yüzündeki saati yerinden çıkarttı!
Deyim yerindeyse toplumsal kumaşımızı suratımıza çarpan bu görüntü son derece düşündürücüdür. Hepimize ait bir varlığın bu denli vahşi bir girişime kurban gitmesi aynı zamanda ürperticidir.
Demokrasiyi savunduğu ileri sürülen insan topluluklarının İzmir’deki adresi Konak Meydanı oldu. Oysa, İzmir’de toplumsal gösteriler için belirlenmiş bir alan değildir Konak Meydanı! Olağan koşullar altında o meydanda değil birkaç bin kişi birkaç kişi toplansa sert biçimde dağıtılır. Demokrasi (!) hatırına bu kırmızı çizgi de soldurulmuştur.
Konak saat kulesi Osmanlı eseri yoksulu İzmir’deki sayılı Osmanlı eserlerinden birisidir. İzmir hiçbir zaman sultan/şehzade kenti olmadığı için Osmanlı’dan kalma camiler bile son derece gösterişsiz ve alçak gönüllü görünümdedir.
II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü anısına Fransız mimar Raymond Charles Pere’ye yaptırılmış olan 25 metrelik kule 1901’de hizmete sunulmuş. Dört tarafındaki saatler ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in armağanıymış. Başından bu yana yalnızca 1974 depreminde duran saatler durmaksızın zamana tanıklık etmiş bu Levant kentinde.
Dün akşam saatlerinde yolumu Konak Meydanı’na düşürdüm. Saat Kulesi’ni ve meydana toplananları görmek istedim. Saat akşamın 8’ini geçmiş olmakla birlikte meydan boş gibiydi. Yapılan duyurularda alanın belirli bir bölümünün kadınlara ayrıldığı bilgisi verilmekteydi. Ya toplananların sayısı azalmıştı, ya da ilerleyen saatlerde kalabalıklaşacaktı. Uzun süre bekleyemediğim için sonrasını bilemiyorum.
Meydana gelmiş ya da gelecek olanlara sorulsa pek çoğu Osmanlıcı ve padişahçı olduklarını ifade edebilirler. Bu profildeki insanların Osmanlı’dan İzmir’e kalmış biricik eser olan saat kulesine vandalca davranışları nasıl açıklanabilir. Bu kalabalıkların demokrasiyi koruma reflekslerine nasıl güvenilebilir?

 

http://www.e4haber.com/yazarlar/ceyhun-balci/saatsiz-kule/120/

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

One thought on “SAATSİZ KULE”

  1. Konak meydanından geçmek istedik saat 24 de. Yolumuzu kesti bir takım yobaz adamlar. arabalarla yolu tıkadılar. Trafik polislerinin hiç bir şey yapmadığını gördük. On dakika bekledikten sonra bir iki araba ile birlikte bir dar aralık bularak sıvıştık. Orasını da tıkadılar. Arkamızda kalanlar sanki büyük bir kalabalık yobazmış izlenimini versin diye esir tutuldu. sevgi ile

    Dr. Erdem Alptuna

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s