ÖZGÜRLÜK, SERBESTLİK VE NURŞEN MAZICI

mazıcıTelevizyon programları bile içinden geçtiğimiz olağanüstü dönemle örtüşen olağanüstü olaylara sahne oluyor. Olayı izlemedim ama duyunca şaşırmaktan alamadım kendimi.
Prof Dr Nurşen MAZICI katıldığı bir TV izlencesinde “şehit/şehitlik” kavramını kullanmaktan kaçındığı için izlencenin kaba güç heveslisi diğer katılımcılarının da baskısıyla verilen aradan sonra programdan uzaklaştırılmış. Oysa, bir yayıncının namusudur sunduğu/yaptığı program. Birlik, dirlik ve bütünlük içinde tamamlamak her koşulda amacı olmalıdır.
Şehit sözcüğünün sözlük anlamına baktım bu gerekçeyle! Dil Derneği Sözlüğü şehit sözcüğünü “kutsal bir ülkü ya da inanç uğruna savaşırken ölen kimse” olarak karşılıklandırmış. Doğrusu ben de sözlüğe bakmadan önce din uğruna yapılan savaşta ölen kimse olarak biliyordum şehit sözcüğünün anlamını. Kaldı ki, karşılığı öyle de olsa ne anladığımız, ne amaçla kullandığımızdır önemli olan. Bugünün Türkiye koşullarında şehit sözcüğünü ezici çoğunluk vatanı için canını veren kimse olarak algılar. Önemli olan da budur. Bu yanıyla Nurşen Mazıcı’nın şehit sözcüğünü kullanmaktan kaçınması anlamlı ve doğru görünmüyor. Ancak, bu kaçınma sıfatı ne olursa olsun kimseye kaba güç sergileme hakkı da vermiyor. Öyle düşünüyordur ya da biliyordur! Görüşünü o doğrultuda oluşturur ve ifade eder! Kaba güç anlayışının televizyon programlarına taşınması kaygı vericidir. Programı yapan ve sunanın kaba güç karşısındaki dirençsizliği de bir o kadar ürperticidir.
Nurşen Mazıcı anekdota eşdeğer saptamaları olan bir hocadır!
Örneğin “serbestlik” ile “özgürlük” arasındaki farkı ortaya koyan örneği hiç aklımdan çıkmaz! Mazıcı hocaya göre özgürlük, sınırlılık, sorumluluk ve yükümlülük doğuran bir kavramdır. Dolayısı ile insana özgüdür. Serbestlikte ise, sorumluluk ve yükümlülük söz konusu değildir. Bu nedenle de insan dışındaki hayvanlara özgü bir durumdur.
Yazgıya bakın ki; bu tanımları sıkça kullanan Nurşen Mazıcı katıldığı televizyon programından özgürlük değil serbestlik heveslilerinin zorlamasıyla uzaklaştırılmıştır.
İçinde bulunduğumuz olağanüstü dönemde doğru hedef ile kurunun yanında yaşı da yakan hoyrat anlayışın öne çıkabileceğine ilişkin olumsuz bir örnektir. Çekinik televizyoncunun yanlışına bir bakanın da katılmış olması kaygı vericidir.
http://www.hurriyet.com.tr/bakandan-maziciya-sert-tepki-sen-insan-da-degilsin-40175410

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s