SPOR YALNIZCA SPOR DEĞİLDİR

Spor dostluktur, kardeşliktir, insanlar arası bağları güçlendirme aracıdır. Kuşkusuz doğrudur bu sözler. Spor bu kadarla da kalmayan çok daha geniş anlamlı bir olgudur.
Tarih : 10 Ağustos 2012
Yer Londra.
Olimpiyatların kadınlar 1500 metre yarışı tamamlanır. Biz Türkler açısından inanılmaz bir tablo oluşmuştur. Atletizmde olimpiyatlar tarihinde bugüne dek elde edilmiş en büyük başarıyı yakaladığımıza inanmamız kolay olmamıştır. Atletizmin bu saygın dalında sporcularımız Aslı Çakır ALPTEKİN ve Gamze BULUT altın-gümüş madalyaları almışlardır. Sporun yalnızca spor olmadığını anlamak için çok beklemek gerekmeyecektir. O zamanki TC Başbakanı RTE TRT canlı yayını sırasında sporcularımızla telefonla görüşüp onları kutlar. Buradan da anlaşılır ki; spor aynı zamanda dehşetli bir propaganda aracıdır. Bozulmuş fiyakalar, solmuş imajlar onun aracılığıyla düzeltilebilir.

Aslı Çakır ALPTEKİN’in adını spor salonuna vermiş olsak da; onun ve aynı yarışta ikinci olan Gamze BULUT’un 2012’den bu yana yarışmadıklarını ve dopingin pençesine düştüklerini unutmayalım.

Asli-Cakir-Alptekin-1250x750

Özellikle otoriterleşme eğilimi içindeki yönetimlerin önde gelen aygıtlarından birisine dönüşebilir sportif başarılar.

275353188001_4749502106001_020416-jesseowens2

Aslına bakılırsa, bu film daha önce Nazi Almanya’sında da gösterime girmiştir. 1936 Berlin Olimpiyatları Naziler için de benzer bir işlev görmüştür. Ne ki, Amerikalı siyahi atlet Jesse OWENS kazandığı 4 altın madalya ile Hitler’in üstün ırk kuramını yerle bir eder.
Çeyrek yüzyıl önce sonlanan soğuk savaş sürecinde de spor, bloklar arası çekişmenin önde gelen aracı olmayı sürdürmüştür. Bu dönemden belleklere işlemiş örnek Çekoslovak kadın 400 metre koşucusu Jarmila KRATOÇVİLOVA’dır. Erkeksi görünümüyle 1983’te koştuğu 400 metre (47.99) rekoru hâlâ kırılabilmiş değildir. Soğuk Savaş dönemi her iki bloğun da sporu alabildiğine propaganda aracına dönüştürdüğü bir dönem olarak kalmıştır belleklerde.

10077449

Jarmila Kratochvilova

O yıllarda kaldığı düşünülen sporun bir propaganda aracı olarak kullanımının günümüzde de sürdüğü söylenebilir kolaylıkla. Örneğin, Rus atletlerde saptandığı ileri sürülen sistemli ve organize dopingten yola çıkılarak Rus sporcularının bütün dallarda olimpiyatlardan yasaklanması bile söz konusu olabilmiştir.

Bir söylentiye göre olimpiyat takımımızda yer alan atletler arasındaki Türk sayısı Alman milli futbol takımının kadrosundaki Türk kökenlilerin sayısından daha azdır. Bu çarpıcı durum kitle sporu yaptırmadaki başarısızlığımızın canlı kanıtı olarak da görülebilir. Sporu propaganda aracı olarak görenlerin dopinge duyarsız kalması kadar hızlı sonuç alma ve o sonucu kullanma hevesinin devşirmeciliği körüklediğini söylemek yanlış olmaz.
Yönetenlerin bu hevesinin sporcularda yansımaya yol açması kaçınılmazdır. Başarı isteyenlere başarı sunmakla yükümlü sporcu bir de ödül kamçısıyla ileri sürüldüğünde; adına doping denilen sportif yolsuzluk kendisini her geçen gün daha fazla göstermektedir. Türkiye’de Naim Süleymanoğlu ile sıçrama yapan halter sporu doping zehiri ile yatağa düşmüştür ve hatta can çekişmektedir denilebilir.
Spordaki ödül yönetmeliğinin sporcularımızı yoldan çıkarmadaki etkisini algılayabilmek bakımından bağlantıya göz atmanızı dilerim.
http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.2010956.pdf
Yazının sonunda geçmişi MÖ 8. Yüzyıla dayanan ve o dönemlerde bütün ödülün çam, zeytin ya da defneden çelenk ve hatta bazı olimpiyatlarda yaban kerevizi yaprağı olduğu dönemi düşünelim. Bir de ödül yönetmeliğine bakalım.

images
Sporun ve olimpiyatların dostluk, kardeşlik ve salt sağlıklı olmak amacıyla yapıldığına inanılabilir mi?
İnsanlık kirlettiği bu alanı temizleme göreviyle karşı karşıyadır.
Ceyhun Balcı

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

One thought on “SPOR YALNIZCA SPOR DEĞİLDİR”

  1. İddia uğruna şekil bozukluğu içinde ucube kadın vücutları doğaya ayırı işler. n

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s