KURTLAR, ÇEKİRGELER, KÖSTEBEKLER

Olimpiyatların dibine vurmuşken TRT futbola mecbur etti bu akşam! Başka kanalların olimpiyat tarağında bezi olmadığına göre takım adları üzerinden bir şeyler yazmak kaçınılmaz oldu.

FC_Midtjylland

Midtjylland 1999

Midttyjland Osmanlıspor kadar olmasa da çiçeği burnunda bir takım. 1999’da kurulmuş olmakla birlikte İKAST FS (Kuruluş 1935) ve HERNING FERMAD (Kuruluş 1918) adlı iki köklü kulübün birleşmesiyle sahneye çıkmış. Ortaya çıkmasını borçlu olduğu kulüplerin olmayan başarılarına karşılık Midttyjland kısa süre içinde deyim yerindeyse Danimarka’yı sallayan bir kulüp olmuş. Danimarka’da futbol akademisi kuran ilk kulüp olma onuruna erişmiş. Fenerbahçe’de oynayan Simon Kjaer’I yetiştirmiş.

Kulübün kurucuları birisi keresteci diğeri Mercedes satıcısı olan iki iş adamıymış. Logodaki kurt kafası “KURTLAR” olarak anılmalarına neden olmuş.

Geçen yıl şampiyonlar liginde oldukça başarılı bir grafik çizmişler.

Bizim Osmanlıcıların Midttyjland’ı dış sahada yenerek iyi iş başardığını kabul etmek gerek. İki yeni takımın maçını en yenisi kazandı.

Şampiyonlar ligizede Fenerbahça bu akşam kendisinden 21 yaş kıdemli Çekirgelerle kapışmakta Kadıköy’de. Grasshoppers adı enerjik ve kabına sığmayandan yola çıkılarak verilmiş kulübe. İsviçre liginin en çok şampiyon olanı, İsviçre kupasını en çok kazanan takımı.

Logo_Signet_mit_Sterne_gelb-blau

Grasshoppers 1886

İsviçre’de yaşayan soydaşlarımız Murat ve Hakan Yakın kardeşlerle Kubilay Türkyılmaz’ın da yetiştiği takım olan Çekirgelerin eski gücünde olmadığını söylemek gerek.

Aynı kentin takımı ve ezeli karşıtı FC Zürih ve FC Basel karşısında son yıllarda varlık gösteremeyen Grasshoppers’ın Fenerbahçe için kolay lokma olacağını söyleyebiliriz kolaylıkla.

İsviçre takımının neden İngilizce ad aldığını merak edenler olacaktır. Bunun nedeni takımın 1886’da 20 İsviçre Frangı bağışla bir İngiliz öğrenci tarafından kurulmasıdır.

Madencilerin takımı Köstebekler namlı Shaktar Donetsk Ukrayna’da 1936’da kurulmuş. Sovyet geçmişe sahip. Buna karşın adını Sovyetlerin dağılması sonrasında duyurmaya başladı. Şimdi adı Avrupa Ligi olan UEFA Kupası’nı son kez müzesine götürdü.

150px-FC_Shakhtar_Donetsk

Shaktar Dontesk 1936

Geçen yıl Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi dışında bırakan Sahktar’ın bu yıl da Başakşehir’i Avrupa Ligi dışında bırakması şaşırtıcı olmayacak gibi görünüyor.

Shaktar, kurulduğu kent Dontesk’ten dolayı bir Doğu Ukrayna takımı. Şimdilerde Doğu Ukrayna’da değil futbol oynamak yaşama tutunmak bile sorun olduğundan merkezini Kiev’e taşımış. Maçlarını ise batıdaki Lviv’de oynuyor.

Shaktar’ı Türkiye’de tanınmış kılan bir başka etken takımı 12 yıl süreyle çalıştıran Mircea Lucescu oldu. Ülkemizde de Galatasaray ve Beşiktaş’ı çalıştıran Lucescu’nun adı Shaktar’ın başında olduğu hemen her yıl Türk takımlarıyla anıldı. Başı sıkışan, teknik direktör gereksinimi duyan başta 3 büyükler olmak üzere Türk takımları Lucescu’nun peşinde oldular.

Köklü takımların üçüncü sınıf anlayışla yönetildiği Türkiye serüvenini zamanında sonlandırmış olan Lucescu aynı filmi bir kez daha görmek gibi bir akıldışılığa yüz verme yanlışına inatla direndi.

Eski Büyükşehir, şimdiki Başakşehir’in Shaktar engelini aşması gerçek anlamda sürpriz olur.

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s