METİN KURT’TAN HAKAN ŞÜKÜR’E…

me

Metin Kurt soylu duruşuyla bu dünyada iz bırakanlardan oldu. Bedeniyle değilse bile yaptıklarıyla yaşamayı sürdürüyor! O da kim diyenler bilgi olsun! Metin Kurt 70’li yıllarda Galatasaray’da oynamış efsane solaçıklardan. Bu dünyada iz bırakmasını futboldaki becerisi kadar isyankârlığına ve devrimciliğine borçlu!
Çehresi gözümün önünde! Futbolunu Eskişehir Atatürk Stadı’nda izlemişliğim var! Uzun yıllar sürebilecek futbol yaşamı Galatasaray’dan uzaklaştırılarak ve etiketlenerek sonlandırıldı. Başını eğmediği, hakkını aradığı ve daha da kötüsü örgütleyici olduğu için! Spor ve özellikle de futbol ortamında şimdi olduğu gibi o günlerde de “futbolunu oyna, gerisine karışma” anlayışı egemendi. Kulüplerin başına çöreklenenlerin Metin Kurtlara hoşgörüyle bakması olanaksızdı. Şimdiki gibi dinselleşme üzerinden olmasa da bir tür biat kültürü o zaman da yerleşikleştirilmişti. Bugünün o günden farkı şimdiki futbolcuların çok daha büyük parasal olanaklar karşılığında secdeye vardırılmalarıdır. Günde 5 vakitten öte yeşil sahalarda her vakit secdeye varma görüntüleri artık spor alanlarının değişmez ritüellerinden birisine dönüşmüş durumda.
“Kötü iyiyi kovar!” (kötü) özdeyişi bir kez daha doğrulanmıştı ne yazık ki! Ali Sami Yen’in kurucusu olduğu Galatasaray Tevfik Fikretlerin de içinde olduğu aristokratların spor kulübüydü. Yalnızca spor kulübü de sayılmazdı. Kültürel ve entelektüel derinlik sahibi figürlerin de fazlaca olduğu topluluktu.
Geçtiğimiz haftalarda yitirdiğimiz Turgay Şeren, ondan da önce Gündüz Kılıç ve Metin Oktay yalnızca futbolcu ya da çalıştırıcı sıfatlarıyla anılmayacak denli önemli değerlerdi. Onların Galatasaraylılığı futbol becerisinin ötesine geçerdi.
Onlarla başlayan Metin Kurt’a uzanan dönem her şeye karşın son derece olumlu unsurlarla doluydu. Bir bakıma zenginlikti bu doluluk!
Galatasaray kulübü bugünlerde pürtelaş sokağını andıran bir hareketlilik sergiliyor. Olanı biteni bilmeseniz, pek çok şeye tanık olmasanız din temelli devşirmecilikle adeta teslim alınmış olan kulübün başına gelenlerin birilerince birilerine fark ettirilmeden gerçekleştiğini sanabilirsiniz.
Başta Hakan Şükür olmak üzere futbolculara vebalı gibi davranılmakta oluşu bir bakıma doğru ama eksik bir gelişmedir. Futbol becerileri ile zihinsel becerileri arasında dağlarca fark bulunan Hakan Şükürlerin ve biat ettikleri sulu gözlü eski vaizin bütün bu olan biteni bir başlarına başarmış olmaları çok da inanılır bir durum olmasa gerektir. Çok daha tepelerdekinin onayı, yardımı ve gönlü olmasa koskoca Galatasaray kulübü böylesi sınıflaraltı bir anlayışa teslim olmazdı demek zorundayız.
Yazının sonunda Metin Kurtları kovan; Ali Sami Yenlerin, Gündüz Kılıçların, Metin Oktayların ve Turgay Şerenlerin anısına saygıyı eksik edenlerin olduğu yerde Hakan Şükürlerin, Fatih Terimlerin boy vermesine şaşırmamak gerekiyor.
Her şeyi bilirim diyen kibirli insana yakışmayan bir görüntü vardır karşımızda! Bir kez daha iyi kötüye kovdurulmuştur.
Galatasaray gibi tarihsel geçmişe sahip yalnızca spor kulübü değil aynı zamanda bir kültür yurdu olan yapının kökü dışarıda bir gladyo oluşumuna teslim edilmiş olması kuşkusuz kulübü yönetenlerin sorumluluğunda olan bir sonuç!
Ama, bu hoş görülemez sonuca yıllar boyunca tanıklık eden, sessiz kalan, görmemek için çaba gösteren Türk toplumunun hiç mi suçu yok diye sormayalım mı?
24 Ağustos 2012’de aramızdan ayrılan efsane solaçık ve futbol sendikacısı Metin Kurt’un anısına saygıyla…
Aramızdan ayrıldığındaki güle güle yazısına bağlantıdan erişiniz :
https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2012/08/24/gule-gule-metin-kurt/

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s