BOZKIRDA GEÇMİŞLE BULUŞMA : ÇİFTELER

Ankara’dan doğuya yol alıp Hitit Güneşi’yle buluşmuştuk. Anadolu’daki en önemli Tunç Çağı uygarlığıydı. Ankara’dan batıya giderek bir sonraki dönem olan Demir Çağı’nın izlerini sürmek de mümkündü. Biri diğerini izleyen ardışık iki ziyaret aradaki farkı algılamamızı kolaylaştırır düşüncesiyle Sakarya havzasına da yöneldik ve Midas Kent’e ulaştık.

Midas Kent’e giderken yanı başından geçtiğimiz Çifteler’de geçmişle buluşma fırsatını yakalamış olduk.

Kırk beş yıldır görmediğim bu bozkır ilçesinde 1969-1973 yılları arasında dört senemiz geçmişti. İnsan yaşamı için azımsanmayacak bir zaman aralığı.

Oturduğumuz ev, bitirdiğim ilkokul yerli yerindeydi. Biraz nüfus artışı dışında değişen bir şey yok gibiydi. Şimdilerde yaşadığımız yerlerden bir kaç hafta ayrı kaldığımızda geri dönüşümüzde pek çok şeyin değiştiğine alışık olan bizler için sıra dışı bir durum.

Çifteler’de 4 yıl yaşadığımız ev ve son iki yılı okuduğum ilkokul.

Yapılar, yollar, sokaklar, meydanlar değişmemiş olsa da insanların değişmiş olma olasılığı yüksekti kuşkusuz. Ama, ne yazık ki bu değişimi gözlemleyecek kadar çok zaman geçiremedik Çifteler’de.

Çifteler adı köy enstitülerine ilgili olanlar için yabancı değildir. Ülkemizdeki aydınlanma yuvalarından birisinin kurulduğu ilçedir.

Diğer yandan, Çifteler batı Anadolu’nun önemli ırmağı Sakarya’nın doğduğu yerdir. Sakaryabaşı denilen bölgeye yerel ağızla kısaltarak Sakarbaşı derler yörede. İlçeye ilk geldiğimiz yıllarda elektrikler gece 11’de kesilirdi. O saate kadar verilen elektrik ise Sakarbaşı’ndaki türbinlerle üretilirdi. Verdiği ışık ölgün de olsa o yıllarda elektrik kullanıcısı olmak milyonlarca kişinin bu enerjiyle tanışmamış olduğu göz önüne alındığında ayrıcalıktı.

sakarya_nehri

Sakarbaşı o yıllarda olduğu gibi şimdilerde de ilçenin mesire yeri olma özelliğini koruyordu anlaşıldığınca. Çevre düzenlemeleriyle genişletilmiş olmakla birlikte su başındaki lokantalardaki “ALKOLSÜZ” tabelaları mahalle baskısının boyutlarını göstermesi bakımından anlamlıydı. Adını köy enstitüsü ile duyuran bu bozkır ilçesi belli ki güncele uymuştu. Nereden nereye demekten alamadık kendimizi…

img_6151

Öğrenmenin yaşı yok. Sakarbaşı çok partili sistem aşıklarının (!) da durağı olmuş anlaşılan. Bildiklerimizi unutup, yeniden öğrenmemiz gerekiyor buradaki yazıya bakılırsa.

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

One thought on “BOZKIRDA GEÇMİŞLE BULUŞMA : ÇİFTELER”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s