LANCET’İN YANITINA YANIT…

Değerli okur,

Sizleri bir süredir the Lancet dergisinde yayımlanan, bilimsel olmamakla birlikte bir ülkeyi ve dolayısı ile toplumu zan altında bırakan yazıyla ilgili olarak meşgul ettiğimin farkındayım.

Öncelikle bir Türk vatandaşı ve bir hekim olarak yanlış bulduğum bu konuda harekete geçme gereği duymuştum. Tek başıma yapabileceğim dergi yayın yönetmenine yazmak ve yanıt hakkımı kullanmaktı.

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi yanılmayı arzu ederek yanıt hakkıma saygı gösterilmeyeceğini öngörmüştüm.

lansete-hekim-yaniti

Yanılmayı çok istediğim halde yanılmadım!

Derginin yanıt hakkımı kullandırmamaya ilişkin yanıtını ve bu yanıta yanıtımı paylaşarak bu konuyu sonlandırmak durumundayım.

Yanıt hakkımın tanınmadığını belgeleyen kısa yanıtın dayanaktan yoksunluğu bilimsel bir tıp dergisi (üstelik saygın ve çok okurlu) için düşündürücüdür.

Her hangi bir sonuç alamayacağımı bilerek kaleme aldım bu son yanıtı!

Ama, bu yazışmalar insanlık kesintiye uğramadıkça orta yerde duracaktır. Güncel deyişle tarihe not düşülmüş olacaktır!

Hiç olmazsa bu görevi yerine getirmiş olduğumu düşünüyorum…

Lancet’in yanıt hakkımı kullandırmayacağına ilişkin yanıtı :

Manuscript reference number: THELANCET-D-16-06749
Title: Reply to ‘Health-care crisis in Turkey: urgent actions needed’

Dear Dr. Balci,

Thank you for submitting your Letter to The Lancet. Having discussed your Letter with the Editor, and weighing it up against other submissions we have under consideration, I am sorry to say that we are unable to accept it at this time. Please be reassured that your Letter has been carefully read and discussed by the Editors. Thank you for your interest in The Lancet, I hope this decision does not deter you from considering us again in the future.

Yours sincerely

Elizabeth Zuccala
Senior Editor

Lancet’in yanıtına yanıtım :

Sayın Elisabeth Zuccala
Kıdemli Yönetmen
Derginizin 20 Ağustos tarihli sayısında yer alan bir yazıya ilişkin yanıt hakkımı kullanma isteğime vermiş olduğunuz yanıtı okudum. Size teşekkür etmeyi çok isterdim.
Yazımın tarafınızdan okunduğuna vurgu yapmanızı anlayamadığımı itiraf etmek isterim. Böyle bir şeyden kuşku duymadığımı özellikle vurgulamalıyım.
Diğer yandan, bilimsel ve saygın bir tıp dergisi olarak siyasi içerikli 20 Ağustos tarihli yazının tartışmalara yol açacak olmasını öngörmeniz gerekirdi. Bu doğal durum gereğince yanıt hakkına saygılı olmayı da!
Bilimsel bir tıp dergisinin tartışmalara açık ve farklı görüşlere yer veren bir tutum sergilemesi en doğal beklentimdi. Bu beklentimin karşılanmamış olması kuşkusuz bende düş kırıklığı yaratmıştır. Ayrıca, bilimsel bir yayın organına yaraşır bir gerekçe gösterilmemiş olması da bir o kadar üzücü ve düşündürücüdür.
Sizin, bence uygun olmayan bu yaklaşımınızı değiştirme olanağına sahip değilim. Ancak, bu kabul edilemez davranışla tarihe geçmiş olduğunuzu söylemek durumundayım. Tarafıma karşı değil ama tarihe karşı sorumlu olduğunuz kesindir.
En azından bu olguda yansız, objektif ve bilimsel bir yayıncılık politikası izlememiş olduğunuz tartışmaya yer bırakmayacak ölçüde ortadadır.
Saygılarımla…

Dr. Ceyhun BALCI

İzmir, Türkiye

Dear Elisabeth ZUCCALA
Senior Editor
I have read your reply about using my right of answering (Manuscript reference number: THELANCET-D-16-06749)to your article (‘Health-care crisis in Turkey: urgent actions needed’)in the Lancet, on 20th August. I wish I thanked you.
I would like to confess that I couldn’t understand your emphasis on saying that you have read my reply I haven’t suspect of it anyway.
On the other hand, being an academic and elite medical journal with political concept, you should foreseen that the article on 20th August would be liable to a lot of discussion and thus to respect to the rihgts of all replies.
I have expected from a medical journal to be open to all discussions and different point of views having seen that my expectations were not fulfilled made me disppointed of course.
Besides not stating a logical justification which is naturally expected from a medical journal is also a dismal and thought provoking.
I don’t have the chance of changing your approach which I think isn’t acceptable but I have to state that with your unacceptable attitude you made history.
It is for sure that you are responsible not to me but to the history.
At least in this respect it is obvious that you haven’t had impartial, objective and academic publishing.
With regards…
Ceyhun BALCI, M.D.
İzmir, Turkey

LANCET’İN YANITINA YANIT…” için 5 yorum

  1. Elinize emeğinize sağlık. Bilimsel olduğu imajı olan bir derginin taraflı ve siyasi bir yazı yayınlayıp, cevabı veya aksi görüşü yayınlamaması, ne kadar büyük ve organize bir düşman ile karşı karşıya olduğumuzu göstermesi açısından çok önemli

  2. Çabalarınız için çok teşekkürler Sayın Ceyhun Balcı .Daha iyi bir yanıt ve “yanıta yanıt” olamazdı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s