İZLANDA GERÇEĞİ

Daha bir kaç ay önce gözler önüne serilmişti İzlanda gerçeği! Avrupa Futbol Şampiyonası’nda bu küçük ülkenin ortaya koyduğu başarı futbol yorumcusu Hasan ŞAŞ’ın cehaletini çıkartmıştı açığa! Futbol yorumcularının eski futbolculardan olması zorunluluğunun duvara çarpmazı kaçınılmazdı.

5064915

Dünkü İzlanda-Türkiye maçından sonra hemen her ortamda yapılan yorum kılıklı cehalet manifestolarına bakılırsa duvara çarpması gereken epeyce insan vardır ülkemizde. Sokaktaki vatandaştan, televizyondaki yorumcuya uzanan yelpazede sayısız kişinin okumadığı, araştırmadığı ve buna bağlı olarak da cehaletini sergilemekten geri durmadığını bir kez daha şaşırmaksızın izliyoruz.

Neymiş efendim!

Üç yüz bin nüfuslu ülkeye nasıl yenilirmişiz?

Futbol sahada 11’er kişiden oluşan takımlar arasında oynanmaktadır. Ülkenin kahvehanelerinde akıl yürüten, bilmediğini bilmeyenler topluluğunun futbolla ilişkisi izleyicilikten öteye geçmemektedir.

Sıcak yaz günlerinden birinde İzlanda üzerine yazılmış bağlantıdaki yazı okunursa İzlanda Gerçeği’nin “mucize” ya da “rastlantı” nitelemelerinden fazlasını hak ettiği bilmem anlaşılabilir mi?

https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2016/06/28/ates-buz-ve-izlanda-mucize-mi/

Milli futbol takımımız ne zaman duvara toslasa aynı nakarat yinelenmeye başlıyor. Konu futbolcuların ve onların başındaki Türkiye Futbol Direktörü’nün (bu sorunlu direktörlük nitelemesi de bi başka yazıyı hak ediyor ya) cebine giren parayla ilgili oluyor kaçınılmaz şekilde.

00fe22373f7c2f864524c69b1f5c2318_izlanda-turkiye-maci-ne-zaman-saat-kacta-hangi-kanalda-canli-yayinlanacak_csfqmqpiuucnbxby6khmcgjpg_610x375

Fatih Terim adlı futbol ilahının cebine giren servet kendiliğinden mi çıkmaktadır TFF kasasından? O paraları onun cebine boca eden birileri yok mudur? Neden onlar bu tartışmadan bağışık tutulmaktadır?

Bir konuya dikkat!

İzlanda adlı haritadaki yeri bile pek çok kişi tarafından gösterilemeyecek ülkeciğin futbol konusunda yaptığı atılımlar bir yanda, Türkiye’nin gündemine damga vuran gündelik söylemler diğer yanda!

Evlatlarımızı uyuşturmak için Arapça’ya varıncaya dek sayısız parlak buluşun yaşama geçirildiği ya da devlet memuru olacaklara Reis’in sorulduğu yerde ülkemiz, ordumuz tehdit altındayken, Milli Futbol takımının başına gelenin sözü mü olur?

Bileşik kaplar kuramı gereğince yerlerde sürünen bir ülkenin futbolda doruklarda gezmesi olası mı?

Her alanda reislere olanak veren, sıcak bakan yerde futbol reisimizin karizmasını çizmek İzlanda’ya kısmet oldu bir kez daha!

Olumsuzluktan olumluluk çıkartmak gerekirse çürümüş, kokuşmuş, yağmacı yapının ağır yara alması şaşırtıcı değildir. Ayyıldızın saygınlığına gölge düşmese bu yazıyı yazmaya bile gerek olmazdı…

Aklın aşağılandığı, yerle bir edildiği ülkenin aklını kullanan İzlanda’dan aldığı futbol dersi keşke çok daha büyük ölçekte algılansa; kıssadan hisseye dönüşse demek geliyor insanın içinden!

Ceyhun Balcı, 10.10.2016

Yayınlayan

cumhuriyetciyorum

Cumhuriyet savunucusu bir yurttaş...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s